Osiem filmów Studia Munka na 29. Festiwalu Prowincjonalia
Pełnometrażowe debiuty „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego oraz „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej powalczą o statuetkę Jańca Wodnika podczas 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni. W programie znalazło się też sześć krótkometrażowych produkcji Studia Munka SFP. Laureatów wskaże, jak co roku, festiwalowa publiczność.
Celem organizowanych od blisko 30 lat Prowincjonaliów jest popularyzacja sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Festiwal ma charakter konkursu prezentującego najlepsze polskie filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu tytułów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Pragną również, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi - bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w środę, 17 kwietnia przedpremierowym pokazem komedii „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej oraz spotkaniem z jej twórcami. Rozgrywająca się na prowincji historia Tytusa, który podczas kilkudniowych manewrów wojsk terytorialnych przechodzi szkolenie mające uczynić z niego „prawdziwego mężczyznę”, idealnie koresponduje z charakterem festiwalu. Wrzesiński pokaz filmu będzie pierwszym od czasu jego ubiegłorocznej, jesiennej premiery w międzynarodowym Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Organizatorzy Festiwalu zaprosili do programu także drugą pełnometrażową produkcję Studia Munka – okrzyknięte najlepszym debiutem 2023 roku „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego. Reżyser tej przejmującej opowieści o współczesnej polskiej wsi, która zdobyła aż sześć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku, również zawita do Wrześni i spotka się z widzami po seansie w piątek 19 kwietnia.

W programie Prowincjonaliów licznie reprezentowane będą także krótkometrażowe produkcje Studia Munka. Wrzesińska publiczność zobaczy  fabularny „Dom lalki” Magdy Matwijów – opowieść o spotkaniu dwóch sióstr, w czasie którego na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice (prod. wyk. Orphan Studio, kopr. TVN, Chimney Poland, Dreamsound Gdyńskie Centrum Filmowe), dokumenty: nagrodzony na festiwalu IDFA w Amsterdamie, przejmujący, osobisty portret rodziny mierzącej się z kryzysem wywołanym narkotykowym nałogiem „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego (prod. wyk.  Produkcja 316, kopr. MX35), opowiadające o przełamywaniu nastoletnich lęków  podczas terapii jąkania, nagrodzone na FebioFest w Bratysławie „Echo” Emi Buchwald (prod. wyk. Fundacja Viewer, partnerzy Komlogo, CamCam Rental) i będący ciepłym spojrzeniem na poszukiwanie miłości w jesieni życia „Starsza pani szuka” Marii Wider (prod. wyk. Friends With Benefits, kopr. Cineo Studio) oraz animacje – hołd dla teledysków lat 80. skąpany w neonowym świetle „Cosmic routine” Agnieszki Kotulskiej (prod. wyk. Fumi Studio) oraz dotykające tematu konsumpcjonizmu i przedmiotowego traktowania kobiet „Meduzy” Oli Schmidy (prod. wyk. Alchemiq Studio). Festiwalowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami.

Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP zrealizowane zostały w ramach programów Trzydzieści Minut,Pierwszy Dokument i Młoda Animacja realizowanych ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” oraz „Tyle co nic” powstały w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz PISF. Koproducentem filmu Grzegorza Dębowskiego jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Laureatów 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” poznamy w sobotę, 20 kwietnia.

LK / Studio Munka SFP  17 kwietnia 2024 08:00
Scroll