Zbliża się 22. edycja Sopot Film Festival
22. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival odbędzie się w dniach 4-12 czerwca.
W programie imprezy m.in. ambitne kino grozy ze Skandynawii i Ameryki Południowej, coming-of-agemovies z Finlandii, Francji i Włoch, dokumenty o surferach z Bałtyku i mistrzu muzyki filmowej Ennio Morricone czy film o milenialsach z Wenezueli. Dodatkowo międzynarodowy konkurs filmowy Nowe Wizje, filmy przedpremierowe, najlepsze kino autorskie sezonu z Cannes, Wenecji, Sundance i Berlinale, pokazy plenerowe, filmowe śniadania z niemym kinem, spacery szlakiem planów filmowych i koncert muzyki filmowej z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz, Justyny Święs z The Dumplings.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez 9 czerwcowych dni w całym mieście - sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, w klubogaleriach Dwie Zmiany i 3 Siostry, przestrzeniach plenerowych Sopotu wokół Grand Hotelu, parku Goyki 3 Art Inkubatora oraz Operze Leśnej.

W paśmie Nowe Wizje / New Visions, widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy z całego świata w tym: „Me & The Beasts”, klimatyczny film o poszukujących weny twórczej milenialsach z Wenezueli; psychologiczny thriller „Carajita” w produkcji dominikańsko-argentyńskiej, a także aż trzy filmy z nurtu coming-of-age movies - o dorastaniu, pierwszych miłościach i buncie, czyli zrealizowane w programie Festiwalu w Wenecji „Biennale College Cinema” włoskie „The Den”, fińskie „Girl Picture”, tegoroczny laureat nagrody publiczności na festiwalu Sundance oraz francuskie „Zdarzyło się”. Polskimi akcentami tej sekcji będą dwa polskie debiuty, nagrodzone na ostatnim festiwalu w Gdyni: ekranizacja Doroty Masłowskiej „Inni Ludzie” oraz „Piosenki o Miłości” z Justyną Święs w roli głównej, która podczas festiwalu pojawi się nie tylko na ekranie ale i na scenie jako solistka w ramach Koncertu Muzyki Filmowej.

Sopocki festiwal to jednak nie tylko okazja do obejrzenia filmów premierowych, ale także nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcji Spectrum. Z premier jedną z najciekawszych pozycji będzie mistrzowski dokument „Ennio” w reżyserii Giuseppe Tornatore o Ennio Morricone, jednym z największych kompozytorów wszech czasów, którego kompozycje pojawią się również w programie festiwalowego Koncertu Muzyki Filmowej. Ponadto premierowo zostanie zaprentowane „Kolano Ahed” które zdobyło Nagrodę Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, izraelskiego reżysera Navada Lapida znanego polskiej publiczności z filmu „Synonimy”, czy film „Yang” azjatyckiego reżysera Kogonada, zdobywca nagrody specjalnej Cannes, film osadzony w niedalekiej przyszłości w klimacie „Ona” Spike’a Jonze’a czy Ex Machina” Alexa Garlanda.

Tradycją festiwalu i jego stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie ono poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych skandynawskich reżyserów Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył szereg nagród w tym nominację do Oscara. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć zarówno ostatni film Triera, jak i poprzednie tytuły z całego okresu twórczości, czyli „Oslo, 31 sierpnia” oraz „Thelmę”. Dodatkowo przedpremierowo będzie można obejrzeć „Niewiniątka, skandynawskie kino grozy w reżyserii norweskiego reżysera Eskila Vogta, stałego scenarzysty Joachima Triera, z którym napisał m.in. „Najgorszego człowieka na świecie”.

Na festiwal powraca sekcja konkursowa DOK.PL, w której trójmiejska publiczność obejrzy m.in. przedpremierowo film o surferach z Bałtyku „Rozkołys”, relację z przygotowań do festiwalu tribalowego w środku Biebrzańskiego Parku Narodowego „Everybody Wants to Go to Heaven” czy „Polaków portret własny” - roczny zapis pandemicznego świata, złożonego z ponad 150 krótkich filmików nadesłanych przez mieszkańców Polski.

- Po raz 22. pojawi się konkurs filmów krótkometrażowych, nasza najstarsza sekcja programowa, w której znalazło się 28 krótkich fabuł i animacji wyselekcjonowane spośród ponad 3 tys. zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto, przy czym w konkursie fabuł wyjątkowo w tym roku postanowiliśmy zaprezentować w dużej mierze produkcje polskie i ukraińskie – mówi Michał Grubman, dyrektor Sopot Film Festivalu.

- Akcent ukraiński pojawi się również w postaci seansu charytatywnego filmu „Atlantyda” z 2019 roku w reżyserii Valentyna Vasyanovycha, jednego z najlepszych ukraińskich filmów ostatnich lat, dystopijnej wizji niedalekiej przyszłości po wygranej przez Ukrainę wojnie z Rosją. Środki ze sprzedaży biletów na ten pokaz zostaną przekazane na pomoc organizacjom wspierającym uchodźców z Ukrainy - dodaje Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa SFF.

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej, gdzie kilkudziesięciu muzyków wystąpi na scenie Opery Leśnej aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę w nowych, przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni: Paulina Przybysz oraz Justyna Święs, znana z duetu The Dumplings.

Więcej informacji o koncercie i festiwalu na stronie: www.sff.pl
LK / SFF  30 maja 2022 17:45
Scroll