62. KFF. Siedem filmów ze Studia Munka SFP w Krakowie
Już w najbliższą niedzielę, 29 maja 2022 zaczyna się 62. Krakowski Festiwal Filmowy. W festiwalowych konkursach swoje premiery mieć będzie siedem produkcji Studia Munka SFP, zaś ich twórcy wezmą udział w spotkaniach z publicznością.
W Krakowie pojawią się m.in. autor filmu „Followers. Odpalaj lajwa” Jakub Radej i reżyserka „Victorii” Karolina Porcari oraz występujący w jej filmie Katarzyna Figura i Piotr Cyrwus. Oba filmy powstały w ramach programu Trzydzieści minut.    
    
"Victoria", fot. Studio Munka/SFP    
    

„Victoria” Karoliny Porcari to opowieść zaniedbywanej przez męża 50-letniej Amelii, której życie ulega przemianie, kiedy przypadkiem staje się posiadaczką wibratora... „Victoria” walczy o nagrody w Konkursie polskim oraz w Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Z widzami krakowskiego festiwalu spotkają się reżyserka Karolina Porcari, aktorzy Katarzyna Figura i Piotr Cyrwus, scenarzysta Krzysztof Szekalski, a także autor zdjęć Tomasz Wierzbicki oraz montażystka Anna Morawiec.Prezentowany w ramach Konkursu polskiego „Followers. Odpalaj lajwa” to opowieść o dwóch licealistach, którzy chcą wykorzystać obecność w szkole noblistki Olgi Tokarczuk do zdobycia internetowej sławy... W spotkaniu z publicznością udział wezmą reżyser i scenarzysta Jakub Radej, autor zdjęć Mateusz Golis, montażysta Paweł Łukaszewski, aktor Adam Borysowicz oraz pojawiający się na ekranie Jan Mela.

"Followers. Odpalaj lajwa", fot. Studio Munka SFP

O nagrody w Konkursie polskim walczą również produkcje powstałe w programie Pierwszy dokument. „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera to historia Magdaleny, która porzucona w szpitalu po urodzeniu, po latach próbuje nawiązać relację z biologicznymi rodzicami. O realizacji tego dokumentu opowiedzą w Krakowie reżyser, bohaterka filmu Magdalena Mika, montażystka Monika Stachowicz oraz producent wykonawczy Jakub Maj.

W „Konikach na biegunach” Marcin Lesisz pokazuje świat niepełnosprawnej Ewy, która ucieka od trudnej rzeczywistości, tworząc lalki i zabawki. Na spotkaniu z publicznością reżyserowi towarzyszyć będzie bohaterka Ewa Werfel, a także montażysta Marcin Sucharski i kierowniczka produkcji Magdalena Gonera.


"Koniki na biegunach", fot. Studio Munka SFP

Trzeci z dokumentów Studia Munka - „Moody” Karoliny Karawan i Tomasza Rattera – to poruszająca, mistyczna opowieść o skomplikowanej relacji matki i jej dorosłego syna żyjących samotnie na jednej z indonezyjskich wysp. Podczas rozmowy z widzami duetowi reżyserów towarzyszyć będzie również autorka montażu Patrycja Piróg. Film startuje równolegle w Konkursie polskim oraz Międzynarodowym konkursie filmów Krótkometrażowych.


"Kot", fot. Studio Munka SFP

Listę krakowskich premier Studia Munka zamykają dwa krótkie metraże zrealizowane w ramach programu Młoda animacja. „Kot” Zofii Strzeleckiej to hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. Zaś „Music of Sonny” Anny Sałacińskiej i Klementyny Margolis przedstawia opowieści pracowników fabryki płyt CD, których życie składa się z szeregu powtarzalnych czynności. Reżyserki obu prezentowanych w Konkursie Polskim animacji spotkają się z festiwalową publicznością.

"Music of Sonny", fot. Studio Munka SFP

  Filmy z programów "Trzydzieści minut", "Pierwszy Dokument", "Młoda Animacja" powstają w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem programu „Trzydzieści minut” są telewizja TVN i CANAL+ Polska

Producentami wykonawczymi i koproducentami są:

„Followers. Odpalaj lajwa”: Mizar Films, TVN Film, Canal+ Polska, All For Movies

„Victoria”: Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys

„Opowiedz mi o mnie”: Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys
„Moody”: FDR Studio, Głośno Studio

„Koniki na biegunach”: Domino Film, Coloroffon

„Music of Sonny”: SPInka Film Studio

„Kot”: How How

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego potrwa od 29 maja do 5 czerwca 2022. Laureatów festiwalowych konkursów poznamy podczas uroczystej wieczornej gali w sobotę, 4 czerwca. 

WRÓB / SFP  29 maja 2022 13:06
Scroll