11. Grand Prix Komeda: odliczamy dni do startu festiwalu
W najbliższą niedzielę, 29 maja, w Ostrowie Wielkopolskim ruszy 11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Trwający tydzień festiwal to projekcje, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, pokazy specjalne oraz konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.
Ostrowski festiwal promuje głównie film i muzykę filmową. Wszystko dzięki patronatowi Krzysztofa Komedy, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził młodość, oraz konkursowi Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Na festiwalu zobaczymy filmy konkursowe, będą też pokazy specjalne, a wiele z nich będziemy oglądali razem z twórcami.

W tym roku filmy będą prezentowane w kilku sekcjach:

KONKURS
Statuetka Grand Prix Komeda przyznawana jest za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O nagrodę podczas 11. edycji walczą autorzy muzyki do siedmiu obrazów (filmy w kolejności alfabetycznej):
– „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska, muz. Auer,
– „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow, muz. Marcin Macuk,
– „Magdalena”, reż. Filip Gieldon, muz. Marcin Sucharski, Marta Kondej,
– „Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza, muz. Cezary Skubiszewski.
– „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, muz. Kamil „Holden” Kryszak,
– „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz, muz. Marcin Masecki,
– „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke, muz. Krzysztof A. Janczak,

KOMEDA NA KOMEDZIE
To sekcja, w ramach której pokazywane są obrazy, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda. W tym roku zobaczymy film z1967 roku „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego.

DOKUMENT
Podczas tegorocznej edycji zostaną wyświetlone trzy filmy dokumentalne. Będą to: opowieść o polskim jazzie i perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zawarta w filmie Janusza Majewskiego „Jazz outsider” oraz nagradzany obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Sekcję dopełni absolutna polska premiera. Film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone pt. „Ennio”.

POKAZY SPECJALNE/POZAKONKURSOWE
Organizatorzy szykują dla publiczności trzy pokazy specjalne. Filmy w sekcji pozakonkursowej są związane z gośćmi ostrowskiego wydarzenia. W tym roku laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości jest Henryk Kuźniak. Widzowie zobaczą filmy, do których stworzył muzykę: „Warzywniak, 360 st.” w reż. Andrzeja Barańskiego i „Vabank” w reż. Juliusza Machulskiego. Gościem specjalnym festiwalu jest w tym roku Janusz Gajos, a przed spotkaniem z nim odbędzie się projekcja filmu „Wygrany” w reż. Wiesława Saniewskiego.

JURY GRAND PRIX KOMEDA

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę, zadecyduje jury w składzie: Grażyna Błęcka-Kolska, Bartosz Chajdecki, Tomasz Lach – przewodniczący jury, Jan Młynarski i Magda Umer.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Już pierwszego dnia festiwalu publiczność spotka się z reżyserem Januszem Majewskim i znawcą muzyki jazzowej, szefem czasopisma „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim. Pretekstem będzie film dokumentalny „Jazz outsider” o polskim jazzie oraz o perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, który współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami lat 50. i 60., grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Gościem specjalnym będzie Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Spotkanie z nim odbędzie się we wtorek, 31 maja, po seansie filmu z jego udziałem – „Wygrany” w reżyserii Wiesława Saniewskiego.

Do Ostrowa przyjadą także reżyser Andrzej Barański i kompozytor Henryk Kuźniak. Andrzej Barański to doskonale znany reżyser dokumentów i fabuł, który z Henrykiem Kuźniakiem pracował przy kilkudziesięciu filmach: fabułach, Teatrach Telewizji, animacjach, dokumentach, reportażach. Podczas festiwalu zobaczymy animację z 2006 r. – „Wawrzyniak, 360 st.”, której współautorem był Edward Dwurnik.

Na festiwalu będzie obecnych większość kompozytorów muzyki filmowej, nominowanych w tym roku do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto przyjadą także aktorzy i reżyserzy prezentowanych obrazów. Na 11. GPK w Ostrowie Wielkopolskim gościć będą także m.in.: reżyserzy – Konrad Aksinowicz, Bartosz Blaschke, Sylwester Jakimow, Filip Gieldon, Tomasz Habowski, kompozytorzy – Marcin Sucharski, Marta Kondej, Kamil „Holden” Kryszak, Krzysztof A. Janczak, Marcin Macuk, Marcin Masecki, Stefan Wesołowski, aktorzy – Jacek Beler, Lech Dyblik, Magdalena Żak.

Spotkania z gośćmi poprowadzą: Krzysztof Kwiatkowski, Łukasz Maciejewski i Ewa Smolińska.

11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 29 maja do 4 czerwca 2022 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Plan wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronach: www.grandprixkomeda.pl, www.ockostrow.pl.
LK / Grand Prix Komeda  26 maja 2022 12:05
Scroll