Nowy dyrektor artystyczny Kameralego Lata
Jubileuszowa, 15. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO obfituje w wiele nowych elementów programowych. Nad konkursami filmowymi w ramach sekcji FREEDOM Film Festival czuwać będzie Łukasz Adamski, który właśnie objął funkcję dyrektora artystycznego.

Festiwal KAMERALNE LATO od 15 lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Radomia. Każdego roku mieszkańcy miasta, twórcy i fani kina mają okazję współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie, które w niezwykły sposób łączy lekki wakacyjny klimat z możliwością obcowania z kulturą wysoką.

 

Najważniejszą zmianą programową towarzyszącą 15. edycji festiwalu jest nadanie części konkursowej formuły międzynarodowej i wyodrębnienie 3 konkursów festiwalowych pod wspólnym szyldem „FREEDOM Film Festival”. Wątki programowe festiwalu skoncentrują się wokół tematyki wolności rozumianej w różnych aspektach, zderzając ze sobą spojrzenia na to czym jest wolność w wymiarze osobistym, ale też ogólnospołecznym, artystycznym, narodowym
i geopolitycznym.

 

O jakość prezentowanych filmów i zapewnienie widzom festiwalu  emocji dbać będzie ŁukaszAdamski - nowy dyrektor artystyczny KAMERALNEGO LATA. Łukasz Adamski to krytyk filmowy i publicysta. Współpracuje m.in. z TVP Kultura, Polskim Radiem, portalem Interia.pl oraz Magazynem Plus Minus w dzienniku Rzeczpospolita. W Polskim Radiu Olsztyn współprowadzi autorskie audycje „Okno na kulturę” i „Do zobaczenia”. Jest współautorem audycji „Nakręceni. Magazyn premier filmowych” w Polskim Radiu 24 oraz laureatem Nagrody im. Macieja Rybińskiego - Złotej Ryby. Zdobył też Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”.


Nowy dyrektor artystyczny nakreśla misję festiwalu w następujący sposób: Sytuacja w Ukrainie pokazuje, że „koniec historii” nie nadszedł i nasza wolność jest realnie zagrożona. To zagrożenie ma jednak szerszy wymiar. Wolność jest dziś pojęciem z jednej strony zbanalizowanym, a z drugiej wypaczonym. Różne grupy społeczne, zamykające się coraz mocniej w swojej plemienności, wykorzystują pojęcie „wolność” do zniewalania tych, których uznają za wrogów. W erze ideologicznych baniek w mediach społecznościowych ten problem ma jeszcze szerszy wymiar. Nasz festiwal ma przypomnieć, że prawdziwa wolność polega na rozmowie, debacie, ścieraniu ze sobą skrajnie różnych poglądów. Nie chcemy być krępowani przez poprawność polityczną, religijną czy ideologiczną. Może to brzmi utopijnie, ale naprawdę jestem przekonany, że kino daje możliwość stworzenia miejsca, gdzie będziemy wolni. Wolni, by bronić naszych racji i wolni, by szanować prawo innych do obrony swoich. Wolni od naszych uprzedzeń, przesądów i lęków. Po to jest FREEDOM Film Festiwal.

MR / Filmforum  24 maja 2022 13:17
Scroll