Polscy filmowcy w Cannes 2022
W tym roku mamy wyjątkową sytuację na festiwalu w Cannes. Aż cztery polskie produkcje mają szansę na nagrody. Na francuskim festiwalu nie zabraknie także reprezentacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Skolimowski i Smoczyńska w prestiżowych konkursach

Jeden polski film w tym roku ma szansę na Złotą Palmę. „IO” Jerzego Skolimowskiego to alegoryczna opowieść o przekazywanym z rąk do rąk osiołku z polskiego cyrku. Współautorką scenariusza obok Jerzego Skolimowskiego jest Ewa Piaskowska. W obsadzie są m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Autorem zdjęć jest Michał Dymek. Produkcją kierował Marcin Kupiecki.


„IO” Jerzy Skolimowski fot. materiały promocyjne

Ważnym wydarzeniem będzie też premierowy pokaz nowego filmu Agnieszki Smoczyńskiej w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. „Silent Twins” to oparta na prawdziwej historii opowieść o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Za produkcję odpowiadają Klaudia Śmieja-Rostworowska i Bogna Szewczyk oraz Ewa Puszczyńska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski.

Montażystką filmów Skolimowskiego i Smoczyńskiej jest Agnieszka Glińska.


"Silent Twins" reż. Agnieszka Smoczyńska fot. materiały promocyjne

Warto zwrócić uwagę również na film polsko-ukraińsko-francusko-chilijski Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka „Pamfir”, który zostanie pokazany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. To historia rozgrywająca się na zachodzie Ukrainy w przeddzień tradycyjnego karnawału. Bohaterem jest ojciec, którego dziecko podkłada ogień w domu modlitwy. Po stronie polskiej za produkcję odpowiadają Bogna Szewczyk i Klaudia Śmieja-Rostworowska (Madants). Film montował Nikodem Chabior.


„Pamfir” reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchukfot. materiały promocyjne

Swoją animowaną etiudę zaprezentuje w sekcji studenckiej La Cinef Festival du CannesOlga Kłyszewicz. Jej "Jutro nas tam nie ma" opowiada zaskakującym spotkaniu z osobą, która patrzy na życie zupełnie inaczej niż my i niespodziewanie zmienia nasz punkt widzenia.


"Jutro nas tam nie ma" reż. Olga Kłyszewicz fot. materiały promocyjne

Polskie jury

Polaków, a właściwie Polek, nie zabraknie w składach jurorskich. Joanna Kulig będzie oceniać filmy w sekcji Un Certain Regard, dziennikarka Mariola Wiktor dołączyła do jury sekcji FIPRESCI, a reżyserka Agnieszka Holland będzie przewodniczyć jury filmów dokumentalnych L’Œil d’or – Le Prix.

Niech nas zobaczą - Polish Cinema Pavilion

Tradycyjnie w Cannes nie może zabraknąć Polish Cinema Pavilion – stoiska Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego celem jest informowanie gości festiwalu o najnowszych polskich projektach filmowych i promocja Polski jako idealnego miejsca do realizacji filmów.

75. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-28 maja 2022 r.
MR / SFP/PISF/Cannes   17 maja 2022 12:49
Scroll