fot. materialy prasowe
Filmy z Doc Lab Poland w selekcji 62. KFF
Aż sześć dokumentów rozwijanych na poprzednich Doc Lab Poland znalazło się w programie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Są wśród nich m.in. „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, „Sfora” Tadeusza Chudego, „Boylesque” Bogny Kowalczyk oraz „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. W selekcji znalazł się także film będący uczestnikiem organizowanego przez Doc Lab Poland marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET.
W Konkursie Polskim 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego udział wezmą 4 filmy rozwijane w programie DOC LAB POLAND. „Moja Ozerna” w reżyserii Kariny Będkowskiej (prod. Monika Braid, Braidmade Films) brała udział w obu komponentach Doc Lab Poland - w 2020 roku projekt był rozwijany w ramach Doc Lab Start, zaś rok później, na etapie pierwszej układki filmu, był częścią Doc Lab Go. Wcześniej, we wczesnej fazie rozwoju, „Moja Ozerna” brała także udział w innym programie rozwoju organizowanym przez Fundację Filmową im. Władysław Ślesickiego - Doc Development. Dokument jest intymną, autobiograficzną opowieścią reżyserki, która ucieka z Londynu do swoich korzeni na Ukrainie, gdzie mieszka jej 88-letnia ciocia Sława. To spotkanie dwóch kobiet, które nie chcą żyć. Wzajemna bliskość i miłość przywraca sens ich istnieniu.

W Konkursie zobaczymy też „Sforę” Tadeusza Chudego (prod. Rafał Sakowski, Iris Media), uczestnika Doc Lab Poland z 2020 roku. To film o grupie więźniów która ma za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. Dla prowadzącego kurs kapitana to ostatnie zadanie przed rezygnacją z służby. Praca z psami całkowicie odmienia jednego ze skazanych. W tej samej sekcji pojawi się „Bóg i wojownicy lunaparków” w reżyserii Bartłomieja Żmudy (prod. Pawel Józwiak-Rodan, Marta Pielasz - Unsin Studio) w którym syn – zagorzały katolik i ojciec – zagorzały ateista wyruszają w ostatnią wspólną podróż po miejscach świętych. Projekt brał udział w Doc Lab Poland w 2018 roku. Czwartym filmem zakwalifikowanym do tej sekcji jest „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. To historia osadzona na małej wysepce gdzieś w Indonezji, na której, zależni od kaprysów natury, żyją samotnie matka i jej dorosły syn. Mężczyzna w tanecznym transie rozmawia z duchami.
Z kolei „Boylesque” Bogny Kowalczyk (prod. Tomasz Morawski i Katarzyna Kuczyńska, Haka Films) jest jedynym polskim filmem zakwalifikowanym do Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego. Bohaterem dokumentu jest Lulla la Polaca – sceniczna persona za którą kryje się Andrzej, mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie zobaczymy jego prywatne wcielenie: wrażliwca i marzyciela. „Boylesque” brała udział zarówno w Doc Lab Poland, jak i w CEDOC Market.

Selekcjonowany do konkursów i programów kolejnych festiwali w Polsce i za granicą „Lombard” Łukasza Kowalskiego w Krakowie będzie można zobaczyć w Panoramie polskiego dokumentu. Film jest poruszającą i pełną humoru opowieścią o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. „Lombard” uczestniczył w Doc Lab Poland w 2019 roku. W tej samej sekcji festiwalu pojawi się także „Simona" Natalii Korynckiej-Gruz, która brał udział w CEDOC Market. Film jest dokumentalną biografią Simony Kossak, słynnej obrończyni Puszczy Białowieskiej i zarazem opowieścią o sile natury i znaczeniu ekosystemu w naszym życiu. Oba tytuły pojawią się również na 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski. Oprócz pokazów filmowych, jak co roku, odbędą się na nim liczne wydarzenia branżowe. Jednym z nich będą publiczne pitchingi projektów biorących udział w tegorocznej edycji programu Doc Lab Poland. Będą one miały miejsce 1.06.2022 (projekty biorące udział w komponencie GO) i 2.06.2022 (projekty biorące udział w komponencie START).

Podczas festiwalu będzie odbywał się także organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego CEDOC - Central European Documentary Co-production Market. Jest on częścią programu Doc Lab Poland odbywającego się w ramach KFF Industry. Wyselekcjonowane projekty będą miały szansę zaprezentować się nie tylko przed potencjalnymi koproducentami, ale także przed reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży oraz nadawcami telewizyjnymi.
MR / Doc Lab Poland  29 kwietnia 2022 10:00
Scroll