fot. materialy prasowe
Laureaci 15. Sputnika
Zakończył się 15. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską". Poznaliśmy laureatów nagród w konkursie filmów fabularnych i dokumentalnych.
Jury 15. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Jerzy Kapuściński, Łukasz M. Maciejewski, Błażej Hrapkowicz postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu „Sputnik nad Polską” w wysokości 2500 euro filmowi „Gorączka” w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa za film przywracający wiarę w bezkompromisowość artystycznego kina.

II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi „Masza” w reż. Anastazji Palczikowej za obraz jednocześnie rzewny i brutalny, za debiut, który pokazuje całemu światu jak realizować swój pierwszy film.

III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi „Areszt domowy” w reż. Aleksieja Germana mł. za ironiczną i gorzką opowieść o starciu inteligenta z systemem, w której krytyczne ostrze reżysera nie oszczędza żadnej ze stron.

wyróżnienie dla filmu „Kapitan Wołkonogow uciekł” w reż. Nataszy Mierkulowej i Aleksieja Czupowa za oryginalną wizję, w której chrześcijańska przypowieść idzie pod rękę z mroczną groteską totalitarnej rzeczywistości

WYNIKI KONKURSU FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu filmów dokumentalnych w składzie: Przewodniczący Robert Gliński i Ryszard Jaźwiński postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX filmowi „Stanisławski. Pragnienie życia” Julii Bobkowej. Błyskotliwie opowiedziany dokument pokazuje jak ważny we współczesnym świecie, zalanym papką pop kultury i nijakości, może być teatr, który poszukuje prawdy o życiu. Autorka filmu przekroczyła granice relacji biograficznej i stworzyła traktat o tym, co w sztuce jest najważniejsze czyli człowiek i myśl. Powstał piękny film o ludzkich emocjach, o pasji, o dążeniu do absolutu.

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Nerka. Czerwona ryba” Dmitrija Szpilienioka i Władisława Griszyna za zachwycającą niezwykłymi zdjęciami wielowątkową opowieść z Kamczatki z ważnym ekologicznym przesłaniem. Filmowy dowód na to, że są jeszcze miejsca na świecie, w których człowiek może żyć w symbiozie ze zwierzętami i dziką przyrodą.

Trzecie miejsce przypadło filmowi „Agafia” Pawła Sielina. Pustelniczka Agafia mieszka od zawsze w głuchej syberyjskiej tajdze. Jest głęboko religijna. To daje jej moc ducha, by przetrwać ciężkie warunki życia. Walka bohaterki, zwycięstwo sił duchowych nad przyrodą i trudnym losem nadaje temu filmowi mityczny wymiar. Reżyser stworzył mądry, dokumentalny esej o wartościach, które zostały zapomniane we współczesnym świecie.

15. Sputnik odbył się w dniach 18-28 listopada w Warszawie.
MR / Sputnik  29 listopada 2021 12:59
Scroll