Konferencja w Serocku (I). Rozmawiajmy!
W Serocku trwa konferencja „Młode kino polskie – perspektywy” zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z udziałem producentów, scenarzystów, reżyserów i przedstawicieli gildii, kół i organizacji filmowych.
Spotkanie odbywa się w przyjaznym i dobrze znanym hotelu „Pan Tadeusz”, który ma już bogatą tradycję zjazdów reprezentantów środowiska filmowego. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy prezesa SFP Jacka Bromskiego, a zaproszenie przyjęli członkowie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Gildii Scenarzystów, Gidii Reżyserów. W spotkaniu biorą udział członkowie Stowarzyszenia z Kół: Reżyserów, Scenarzystów i z Koła Młodych, pracownicy Studia Munka i ZAPA.

Zjazd rozpoczął się po południu w piątek 26, potrwa do niedzieli 28 listopada. Pierwszy wieczór poświęcony jest sprawom SFP i Studia Munka. Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Katarzyna Malinowska przedstawili zmiany w Programach dla Młodych Twórców Studia Munka SFP. Ważną wiadomością jest to, że zwiększa się budżet filmów z Programu „30 Minut”  dzięki udziałowi Canal+ Polska, który w ten sposób rozszerza współpracę ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Od 2021 roku Studio produkuje także pełnometrażowe dokumenty i pracuje nad programem realizacji filmów dokumentalnych o tematyce społecznej.

Katarzyna Malinowska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski, fot. Borys Skrzyński / SFP

W sobotę odbywają się aż trzy panele i wszystkie poświęcone są najbardziej aktualnym problemom środowiska filmowego. Spotkanie na temat mikrobudżetów i debiutów przygotowali członkowie Sekcji Młodych Producentów w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych we współpracy z Kołem Młodych SFP. Rozmowie na temat programu mikrobudżetów towarzyszyły prezentacje dwóch projektów – nagrodzonych w Gdyni „Piosenek o miłości” Tomasza Habowskiego i powstającego obecnie „Pokoju z widokiem na morze” Mateusza Bednarkiewicza.

Dorota Schleiss, Stanisław Zaborowski, Michał Szcześniak, Alek Pietrzak, Magdalena Wleklik, fot. Borys Skrzyński / SFP

W sobotnie popołudnie odbywają się dwa panele poświęcone relacjom w branży filmowej z udziałem przedstawicieli wszystkich zaangażowanych w organizację konferencji. Pierwszy poświęcony jest warunkom ekonomicznym prowadzenia produkcji, w tym zwłaszcza współpracy z ekipami, drugi – złożonym relacjom między producentami a reżyserami i scenarzystami. Konferencję zakończy spotkanie przygotowane przez Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych pt. Tantiemy od A do Z. Szczególna uwaga zostanie poświęcona tantiemom z internetu.


Anna Wróblewska / artykuł redakcyjny  27 listopada 2021 20:07
Scroll