fot. materialy prasowe
"Supernova" na Netflixie
„Supernova” – głośny, obsypany nagrodami debiut Bartosza Kruhlika – jest dostępna w serwisie streamingowym Netflix. Dla widzów w Polsce to doskonała okazja, by obejrzeć tę znakomitą produkcję Studia Munka SFP, która stałą się gwiazdą polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.
Na polnej drodze kłóci się małżeństwo. On jest pijany, ona zmęczona jego uzależnieniem. Wraz z dwójką małych dzieci kobieta postanawia opuścić rodzinny dom, by zacząć nowe życie z dala od zapijaczonego męża. Ten dzień ma być dla obojga przełomowy. I będzie. Choć inaczej niż można się spodziewać...Tragiczny wypadek samochodowy przetnie losy ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by szans na konfrontację. Tak rozpoczyna się – oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego – filmowa opowieść Bartosza Kruhlika.

Zrealizowany w ciągu zaledwie 14 dni zdjęciowych film w momencie premiery na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku zachwycił krytyków. – Oto film-koncept, rebus, wyzwanie. Cała akcja rozgrywa się w jednym miejscu, a czas trwania filmu równoważy się z czasem opowiadania historii. (...) Mocne, przejmujące, świetnie zrobione kino – zachwycał się Łukasz Maciejewski w recenzji dla portalu Onet.pl.

"Supernova", fot. Studio Munka-SFP

– „Supernova” to jeden z najlepszych polskich debiutów tego roku i film, na który od początku do końca był pomysł. (...) Małe i skromne dzieło, które jest najeżone emocjami i pozbawione fałszu. Kawał dobrej roboty i produkcja, która zostanie ze mną na długo. Mocne i wstrząsające kino – pisał Krzysztof Połaski na łamach Telemagazynu.

– Debiutujący w kinie Bartosz Kruhlik (rocznik 1985), zachowując jedność czasu, miejsca i akcji, nakręca w „Supernovej” skomplikowany mechanizm dramatyczny. Robi to powoli i metodycznie, w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym. Aż do finałowej eksplozji... – pisała Anita Piotrowska w Tygodniku Powszechnym.

Sile ekranowej opowieści Bartosza Kruhlika ulegli także jurorzy licznych festiwali. Pierwsza była Nagroda za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po niej przyszły kolejne, m.in. Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Nagroda Główna w konkursie polskim Międzynarodowego Festiwalu „Off Camera” w Krakowie, Tarnowska Nagroda Filmowa, Złota Rybka ińskiego „Lata Filmowego”, Złota Taśma Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP oraz nominacje do Paszportu Polityki i Polskich Nagród Filmowych Orły.

„Supernova” zachwyciła też publiczność i jurorów festiwali filmowych w meksykańskim Monterrey, w Skopje, Tiranie, Dublinie, Pradze oraz indyjskim Pune. W listopadzie 2021 pula nagród powiększyła się o kolejną statuetkę – dla Najlepszego Filmu na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Balinale.

„Supernova” powstała w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut” realizowanego w Studiu Munka SFP. Program wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu jest Canal+ Polska.



MR / Studio Munka-SFP  22 listopada 2021 13:08
Scroll