"Jazz Outsider": Janusz Majewski kręci film o nestorach polskiego jazzu
Powstaje muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
W filmie będziemy towarzyszyć Adamowi Jędrzejowskiemu w studio w jego posiadłości w Ciechocinku, podczas prób z zespołem „Sunny Side”. Do muzyków dołączą gwiazdy polskiego jazzu, z którymi muzyk pracował na różnych etapach kariery: m.in. Michał UrbaniakZbigniew Namysłowski. Spotkanie przyjaciół po latach będzie okazją do opowiedzenia fascynującej historii polskiej szkoły jazzu. Film upamiętni także zmarłego na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, wybitnego muzyka jazzowego i aranżera Wojciecha Karolaka.

Adam Jędrzejowski fot. Olaf Tryzna

W filmie zobaczymy również kolejne pokolenia polskich muzyków jazzowych. W warszawskim klubie jazzowym Jassmine ze swoim kwartetem wystąpi wybitny saksofonista, przedstawiciel średniego pokolenia jazzmanów Maciej Obara oraz klarnecista Joaquin Sosa, natomiast w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina zagra studencki Chopin University Big Band pod kierownictwem perkusisty Piotra Kostrzewy.

Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love is Here to Stay” Georga Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie. Dodatkowo, w występach udział wezmą wokalistki Sonia Bohosiewicz oraz Dorota Miśkiewicz.


Od lewej Michał Urbaniak i Janusz Majewski /  fot. Olaf Tryzna

Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. „Jazz Outsider” jest podsumowaniem motywów muzyki jazzowej i szerzej rozumianej „kultury jazzu” w twórczości reżysera.

Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Za produkcję odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film powstaje w koprodukcji z firmą NBHW. Współfinansowanie zapewniają Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Informacje na temat produkcji będą pojawiać się m.in. na profilu na Facebooku i Instagramie (@wfdif.chelmska21).

LK / WFDIF  16 listopada 2021 13:42
Scroll