fot. materiały prasowe
Film Tadeusza Łysiaka w prestiżowym programie Future Frames
Film „Sukienka” w reżyserii studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej Tadeusza Łysiaka jako jedyny z Polski i jeden z dziesięciu z całej Europy znalazł się w 6. edycji programu EFP FUTURE FRAMES na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.
EFP FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema zaprezentuje dziesięć wybranych filmów wyreżyserowanych przez najbardziej obiecujących europejskich studentów i absolwentów szkół filmowych podczas Industry Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. To niezwykła okazja dla młodych twórców, by zrobić pierwsze kroki w międzynarodowej branży filmowej. Wydarzenie jest wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i odbędzie się online w dniach 29 czerwca – 8 lipca 2020 roku.


Tadeusz Łysiak jest studentem reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz absolwentem wydziału kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego krótkometrażowy film „Techno” z Leszkiem Abrahamowiczem, Danutą Stenką i Michaliną Olszańską w rolach głównych był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.
W ramach EFP FUTURE FRAMES zostanie zaprezentowany jego drugi krótkometrażowy film fabularny „Sukienka”. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety, spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczających ją ludzi, jest osobą niskorosłą, przez co zmaga się z odrzuceniem, osamotnieniem i napiętnowaniem. „Sukienka” to opowieść o tęsknocie za normalnością, potrzebie zaspokojenia uniwersalnych potrzeb bliskości i ciepła.

Anna Dzieduszycka, fot. materiały prasowe WSF

Wcielająca się w główną rolę Anna Dzieduszycka, choć nie jest profesjonalną aktorką, na ekranie tworzy poruszającą kreację. W filmie partnerują jej doświadczeni aktorzy Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski. Autorem zdjęć jest Konrad Bloch, student realizacji obrazu filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu ale również autorem scenariusza.

Tadeusz Łysiak, materiały prasowe WSF

Film swoją premierę miał na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim. Znalazł się również w Konkursie Głównym duńskiego festiwalu filmów krótkometrażowych Odense International Film Festival, który uchodzi za jedną z najodważniejszych imprez filmowych na całym świecie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach to największy festiwal filmowy w Czechach. Wśród twórców filmowych, dystrybutorów, przedstawicieli handlowych i dziennikarzy jest uważany za najważniejsze wydarzenie filmowe w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
MR / WSF  18 czerwca 2020 09:49
Scroll