fot. materiały prasowe
Strartuje 9. Transatlantyk
Festiwal Transatlantyk to nie tylko pokazy filmowe, ale też bogaty repertuar dostępnych i bezpłatnych wydarzeń towarzyszących: spotkań z profesjonalistami, paneli dyskusyjnych, debat, wykładów czy warsztatów. Szeroka oferta edukacyjna Transatlantyku poświęcona jest zarówno tematom branżowym – porusza zagadnienia z obszaru produkcji filmowej i developmentu – jak i ważkim zagadnieniom społecznym.

MASTER CLASSES


W ramach 9. edycji Festiwalu bohaterami Master Class będą: Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski oraz Martha Coolidge.


Z Wojciechem Marczewskim - jednym z najbardziej niezwykłych polskich reżyserów, spotkamy się 13 lipca o godz. 13:00 w Clubie 77. Reżyser opowie nam o między innymi o postrzeganiu wolności w kinie. W swoich filmach łączy głęboko osobistą perspektywę, opierając losy bohaterów na własnych przeżyciach.


Kolejny Master Class odbędzie się tego samego dnia o godz. 16:00 w Cinema City Manufaktura. Gościć będziemy Marthę Coolidge, wielokrotnie nagradzaną reżyserkę filmową oraz pierwszą kobietę, która stoi na czele Gildii Amerykańskich Reżyserów. Reżyserka opowie o swoim warsztacie, spektakularnej karierze i o tym jak doszła do obecnego etapu swojej kariery.


Gościem ostatniego Master Class, który odbędzie się 14 lipca (godz. 16:00, Cinema City Manufaktura) będzie Arturo Ripstein, laureat FIPRESCI Platinum Award 94. Niekwestionowana legenda meksykańskiego kina odpowie na pytanie, czy trudno jest robić filmy nieprzerwanie od 5 dekad oraz jak to jest być rewolucjonistą kina. Spotkanie poprowadzi Klaus Eder, krytyk filmowy, sekretarz generalny FIPRESCI.


 

SALON TRANSATLANTYK – DEBATY RAFAŁA WOSIA


W zaprzyjaźnionym z Festiwalem kawiarni Szykier Coffee&Bistro odbędą się trzy spotkania, podczas których dziennikarz Tygodnika Powszechnego - Rafał Woś wraz z zaproszonymi gośćmi oraz widzami Festiwalu będzie zastanawiał się nad marzeniami, które współcześnie poruszają społeczną wyobraźnię. W debacie zatytułowanej „Marzenie o dobrobycie dla wszystkich, czyli o tym, czy nowoczesna teoria pieniądza (MMT) oraz bezwarunkowy dochód podstawowy mogą zmienić nasz świat?” (13 lipca, godz. 17:00) udział wezmą dr Iwo Augustyński i dr Maciej Szlinder.


O „Marzeniu o postępie w służbie człowiekowi, czyli czy roboty mogą pracować nie ‘zamiast nas’ lecz ‘dla nas’” (14 lipca, godz. 17:00) Rafał Woś dyskutować będzie z drem Grzegorzem Lindenbergiem, zaś w towarzystwie prof. Andrzeja Szahaja dziennikarz oraz festiwalowa publiczność będą zastanawiać się nad „Marzeniem o Europie. Kto ukradł zwykłym ludziom sen o wspólnocie?”(15 lipca, godz. 16:00).

 

DEBATA FESTIWALU MŁODYCH KRYTYKÓW FILMOWYCH KAMERA AKCJA


Hasło Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami? przyświecać będzie dyskusji poświęconej sposobom komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Wspólnie zastanowimy się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt. Jak wygląda wymarzona współpraca? W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy - laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Debata Festiwalu Młodych Krytyków Filmowych Kamera Akcja odbędzie się po pokazie filmu "Hellhole" o godz. 15:30 w Cinema City Manufaktura.

 

 

WYKŁADY UNIWERSYTETU SWPS


Zróżnicowane tematycznie, oscylujące wokół filmu i marzeń wykłady odbędą się w komfortowej przestrzeni Kina Łóżkowego VOX (Pasaż Schillera), ocienionej szerokimi baldachimami i umożliwiającej uczenie się w pozycji leżącej. Kto powiedział, że wykłady muszą być nudne? Te przygotowane przez ekspertów związanych z Uniwersytetem SWPS zapowiadają się arcyciekawie! „Projektowanie jako tworzenie świata”, „Filmoterapia – kino vs. nasze marzenia” czy „Rozsadzić kanon! O kinie polskim młodej generacji” to tylko niektóre tematy, jakie poruszone zostaną tego roku.

 

Po raz kolejny podczas Festiwalu Transatlantyk odbędzie się Lodołamacz - warsztaty skierowane do osób z branży filmowej, które mają już na koncie pierwsze doświadczenia w rozwijaniu projektów filmowych. Tegoroczny Lodołamacz poświęcony będzie kluczowym działaniom na etapie developmentu, zarówno literackim, jaki i „producenckim”. Podczas warsztatów rozmawiać też będziemy o rozwijaniu projektów z zagranicznymi partnerami oraz możliwości korzystania z zachęt finansowych dla rynku audiowizualnego. Z kolei podczas spotkania z cyklu „Kobiety w filmie”, prowadzonego m.in. przez praktyka z branży i coacha Dorotę Piekarczyk, uczestniczki wymienią się doświadczeniami, porozmawiają o napotykanych w zawodzie filmowca wyzwaniach, wspólnie będą pracować nad pomysłami i propozycjami działań wspierających kobiety w filmowym świecie.

 

9. edycja Festiwalu Transatlantyk odbędzie się 12-19 lipca w Łodzi.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu i biletów znajdują się na stronie internetowej: https://www.transatlantyk.org/pl

MR / Transatlantyk  12 lipca 2019 08:00
Scroll