fot. Borys Skrzyński/SFP
Uroczyste otwarcie Przeglądu Filmów Wietnamskich
W warszawskim Kinie Kultura ruszył Przegląd Filmów Wietnamskich. Podczas kilku dni widzowie zobaczą pięć wyjątkowych filmów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystego otwarcia.
Do Polski zjechała delegacja wietnamskich filmowców m.in. Hong Anh, reżyserka filmu „Stacja przesiadkowa” i odtwórczyni jednej z głównych ról w „Jackpot: Wielka wygrana”, grająca w filmie „Krawcowa” Vu Pham Diem My oraz szefowa wietnamskiego Urzędu Kinematografii Nguyen Thi Thu Ha.

- Dzisiejszy wieczór jest bardzo specjalną okazją. Jesteśmy tu dzisiaj dzięki delegacji z Wietnamu i współpracy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez następne dni zobaczymy pięć filmów wietnamskich, które zostały gorąco odebrane przez publiczność w kraju – mówił na wstępie ambasador Wietnamu w Polsce Vu Dang Dung.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Dwa lata temu podpisaliśmy umowę z wietnamskim ministerstwem kultury o współpracy i wymianie kulturalnej – dodawał prezes SFP Jacek Bromski. - Dzięki temu odbyły się dwa przeglądy polskich filmów w Hanoi i Ho Chi Minh, a teraz my organizujemy przegląd filmów wietnamskich w Warszawie i Krakowie. Ta współpraca nie ogranicza się tylko do pokazywania swoich filmów, ale da początek głębszej wymianie, przede wszystkim koprodukcji filmowej (na którą strona wietnamska jest otwarta) czy wymianie studentów ze szkół filmowych. Wietnam jest bardzo pięknym krajem o czym sam się przekonałem przemierzając go od północy do południa. Więc zachęcam polskich filmowców, żeby o tym myśleli.


Na seanse przeglądu zapraszała również Nguyen Thi Thu Ha, szefowa wietnamskiego Urzędu Kinematografii: - W imieniu delegacji wietnamskiego Urzędu Kinematografii chciałabym wszystkim serdecznie podziękować za dzisiejszy wieczór. Przedstawiamy państwu tutaj filmy, które pokazują, jak zmienił się Wietnam, opisują życie społeczne w Wietnamie w ostatnich 20 latach.

Wietnam, położone w Azji Południowo-Wschodniej państwo, widziane jest nadal przede wszystkim przez pryzmat swojej tragicznej historii, w której dominuje zwłaszcza uwikłana w zimnowojenne intrygi wojna wietnamska. Wietnam to jednak również fascynujące, wieloetniczne miejsce o rozwijającej się gospodarce i przemyśle, coraz częściej wybierane przez turystów jako cel wakacyjnych wypraw. Różnym, często zupełnie niespodziewanym i nietypowym obliczom tego kraju, przyjrzą się widzowie podczas Przeglądu Filmów Wietnamskich. W programie pięć filmów pełnometrażowych, wśród których znalazły się zarówno starsze tytuły, jak i te najnowsze, docenione na międzynarodowych festiwalach lub zadziwiające oryginalnym podejściem do gatunkowych schematów.

Filmem otwierającym Przegląd jest "Krawcowa" opowiadająca o sztuce szycia tradycyjnego wietnamskiego stroju (ao dai) oraz… podróżach w czasie! Odtwórczyni głównej roli w filmie, Vu Pham Diem My, będzie gościem pokazów w Warszawie i Krakowie. Niezwykłą historię (z gastronomią w tle) przedstawia również film "Stacja przesiadkowa", będący reżyserskim debiutem uznanej wietnamskiej aktorki Hong Anh. Jego bohaterami są m.in. przybywający znikąd, tajemniczy wędrowiec Phuoc, apodyktyczny właściciel restauracji oraz jego piękna niepełnosprawna córka Chu.

Klasyczną pozycją jest "Historia na piasku pisana", autorstwa uznanego reżysera Nguyena Thanh Vana, która weszła na ekrany kin w 1999 roku. Ta niezwykła opowieść o długim oddziaływaniu wojny na życie mieszkańców to ujmujące i zadziwiająco trafne wprowadzenie do wietnamskiej historii i obyczajowości.

Wietnamskie kino doskonale radzi sobie zarówno z wysmakowanymi filmami festiwalowymi, jak i popularnymi produkcjami dla szerokiej widowni. "Żółty kwiat w zielonej trawie" Victora Vu to pokazywany w Cannes wzruszający portret dwóch, diametralnie różniących się od siebie braci, których życie na biednej wietnamskiej prowincji wypełniają zabawy, kłótnie i szkoła. Tymczasem "Jackpot: Wielka wygrana" Dustina Nguyena to szalona komedia o perypetiach grupy małomiasteczkowych Wietnamczyków i pewnym wygranym losie na loterii.

Organizatorami Przeglądu Filmów Wietnamskich są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Kino Kultura i Kino Pod Baranami. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przegląd Filmów Wietnamskich odbywa się w Kinie Kultura w Warszawie (17-21.06), a następnie w Kinie Pod Baranami w Krakowie (21-25.06). W programie pięć wyjątkowych wietnamskich filmów pełnometrażowych.
Albert Kiciński / SFP  18 czerwca 2019 12:51
Scroll