fot. Młodzi i Film
Rusza 38. Festiwal „Młodzi i Film” w Koszalinie
Po raz 38. Koszalin zamieni się w stolicę polskiego kina. Tegoroczny Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” potrwa do 15 czerwca.
W tym roku do selekcji w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych nadesłano 13 filmów, spośród których 10 powalczy o najważniejszą statuetkę: Wielkiego Jantara. - Przede wszystkim trzy filmy zostaną pokazane premierowo: "Eastern" Piotra Adamskiego, "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej oraz "Zgniłe uszy" Piotra Dylewskiego - mówi Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu. - Warto wspomnieć, że ten ostatni film powstał niezależnie - reżyser jest też producentem. Poza tym siedem tytułów, które na swoim koncie mają już podróże festiwalowe, jak "Nina" Olgi Chajdas, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka czy np. "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. To będzie naprawdę świetny konkurs - jestem bardzo zadowolony z tegorocznej selekcji.

Z kolei do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zgłoszono w tym roku rekordową liczbę filmów: 215, z czego 37 animacje, 46 dokumentów i aż 124 fabuły! O nagrody powalczy 65 filmów. - Filmy, które wybraliśmy do konkursu, są najwyższej klasy, jeżeli chodzi o warsztat. Młodzi ludzie chyba rodzą się już z umiejętnościami montażu, prowadzenia kamery, czy pracy z aktorem - podkreśla Kijowski.

14 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych to produkcje Studia Munka. Są to dokumenty: „19.91”, „Love 404”, „Koniec sezonu” i „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz, animacje: „Re-cycle” i „Story”, fabularne „trzydziestki”: „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza, „Egzamin” Bartosza Paducha, „Festyn” Grzegorza Krawca, „Marcel” Marcina Mikulskiego oraz „Moje serce”, „Okno z widokiem na ścianę”, „Pustostan”, „Tak jest dobrze”. Filmy powalczą o Jantary za najlepszą fabułę, dokument i animacje oraz za zdjęcia i dźwięk.

Przewodniczącą jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych została Joanna Kos-Krazue. Wraz z nią najlepsze filmy pełnometrażowe wybiorą: aktor, laureat ubiegłorocznego Jantara za najlepszą rolę męską - Grzegorz Damięcki, operator Radek Ładczuk, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie Joanna Rożen-Wojciechowska oraz producent, scenarzysta i dramaturg Krzysztof Rak.

Z kolei reżyser głośnej "Cichej Nocy" oraz licznych krótkich metraży, w tym nagrodzonych w Koszalinie  "60 kilo niczego" Piotr Domalewski będzie przewodniczył jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. O tym do kogo trafią nagrody za najlepsze krótkie metraże zdecydują również: reżyserka Emi Buchwald - ubiegłoroczna laureatka festiwalu Młodzi i Film za film „Heimat”, przedstawicielka stacji Canal+ Alicja Gancarz, graficzka Julia Mirny oraz laureat Jantara za najlepsze zdjęcia do filmu "Królewicz Olch" - operator Adam Palenta.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, retrospektywy czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną częścią festiwalu są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat program bogaty jest również w spotkania branżowe dla uczestników festiwalu. Obowiązkowym punktem programu Festiwalu Młodzi i Film jest autorski cykl spotkań Macieja Buchwalda „Zawód: aktor”. W tym roku jego gośćmi będą Joanna Brodzik (środa, 12.06), Maria Peszek (czwartek, 13.06) oraz Andrzej Seweryn (piątek, 14.06).

Podczas festiwalu odbędzie się Retrospektywa zmarłego w 2018 roku wybitnego reżysera Piotra Szulkina. Wśród filmów Szulkina pokazany zostanie między innymi jego pełnometrażowy debiut fabularny z 1979 roku - "Golem". Film w 1980 roku otrzymał podczas Festiwalu w Koszalinie Nagrodę Dziennikarzy. Ponadto w Retrospektywie znalazły się m.in.: "Wojna światów - następne stulecie" z 1981 roku, która zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych Festiwalach, uniwersalna refleksja o człowieku i społeczeństwie "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", czy inspirowana m.in. „Pięknością dnia” Luisa Buñuela adaptacja powieści Krystyny Kofty - "Femina".

38. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.
AK / Młodzi i Film  10 czerwca 2019 06:01
Scroll