„Cały ten Kutz” - nowe, uzupełnione wydanie biografii Kazimierza Kutza
Aleksandra Klich pokazuje nam Kutza, jakiego nie znamy. Nowe wydanie zostało poszerzone o wydarzenia z ostatnich lat życia reżysera.
"Cały ten Kutz" Aleksandry Klich to biografia napisana na szybkim oddechu, równie dziarsko, jak żył i tworzył jej bohater. Wyszedłszy z szopienickiego familoka, w łódzkiej filmówce „zapieprzał potwornie” (on sam ujmował to jeszcze dosadniej), żeby przetrwać i nadrobić dystans dzielący go od kolegów. Utalentowany i odważny, dzięki zakorzenieniu w śląskiej kulturze i wartościach stworzył filmy oryginalne, stanowiące w polskim kinie zjawisko absolutnie nowe. Jako artysta i polityk prowokował swoją bezkompromisowością, ciętym językiem, jakim rozprawiał się z oponentami. Całe życie walczył o ukochany Śląsk, którego obraz zamienił w mit, ale równie mocno angażował się w sprawy Polski, atakując narodowy szowinizm, ksenofobię, populistyczne zaczadzenie, ciągoty do państwa wyznaniowego. Książka wyszła nakładem wydawnictwa Znak.

„Cały ten Kutz” jest w istocie opowieścią o śląskim rozgoryczeniu, peerelowskich warunkach życia codziennego i artystycznego, o ówczesnych obyczajach, snobizmach i tęsknotach, o poszukiwaniu własnej drogi twórczej i związanych z tym cierpieniach i szczęściu, o trudnościach korzystania ze zdobytej wolności. (…) to bogata, wieloplanowa, wspaniale udokumentowana i dowcipna książka o Kutzu, Śląsku, Polsce.
Małgorzata Szejnert

Aleksandra Klich – dziennikarka, wicenaczelna „Gazety Wyborczej” i redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”. Autorka m.in. „Bez mitów. Portrety ze Śląska”, „Świat musi mieć sens” (z abp. Józefem Życińskim), „Artur Rojek. Inaczej”.
AK / Znak  28 stycznia 2019 11:17
Scroll