fot. materiały prasowe
Dzień otwarty DOC LAB POLAND 2019
Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND - największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów do-kumentalnych. W czwartek, 20 grudnia, w godz. od 12.00 do 16.00 w siedzibie Fundacji będzie moż-na porozmawiać z organizatorami o szczegółach programu oraz o zasadach naboru.

W 2019 roku odbędzie się już piąta edycja programu DOC LAB POLAND. Aplikacje do niej przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Termin zgłoszeń to 15 stycznia 2019 r. Najlepsze projekty otrzymają nagrody, w czwartej edycji ich pula wyniosła 86 000 zł.


W czwartek, 20 grudnia, w godz. od 12.00 do 16.00 w siedzibie Fundacji przy ul. Szpitalnej 5/6 w Warszawie, odbędzie się dzień otwarty dla kandydatów, podczas którego organizatorzy będą pytania kandydatów. Zgłoszenia na te konsultacje należy wysyłać na adres info@doclab.pl.

W marcu tego roku na Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Salonikach  program oraz jego twórcy Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka zostali uhonorowani nagrodą European Documentary Network za szczególny wkład w rozwój europejskiej kultury i kinematografii. Po raz pierwszy nagrodą tą zostali wyróżnieni Polacy i polska inicjatywa.


Licznymi nagrodami mogą się też cieszyć uczestnicy DOC LAB POLAND. W ciągu czterech lat w ramach programu rozwijane lub prezentowane były prawdziwe perły polskiego dokumentu. „Książę i Dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, został nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Mińsku, Krakowie i warszawskim Docs Against Gravity, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka otrzymała Złotego Lajkonika na Krakowskim festiwalu Filmowym w 2018 r., a „Najbrzydszy samochód świata” reż. Grzegorz Szczepaniak tę samą nagrodę rok wcześniej podobnie jak Nagrodę Jury Studenckiego KFF, a także Nagrodę Publiczności WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie”. Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę publiczności zdobył „Koncert na dwoje”, reż. Tomasz Drozdowicz. Natomiast „Call me Tony”, reż. Klaudiusz Chrostowski z nagrodą wyjechał z Festiwalu w Amsterdamie, otrzymał ją również na warszawskim Docs Against Gravity, a „Wolta” reż. Monika Kotecka i Karolina Poryzała zdobyła trofea w Barcelonie, Toronto, Stambule i w Łodzi. W ramach programu prezentowane były też „Over the Limit”, „21 x Nowy Jork”, „Żalanasz. Pusty brzeg” i wiele innych. Dzięki uczestnictwie w DOC LAB POLAND wybrane projekty mogą być następnie prezentowane m.in. na marketach i pitchingach festiwali DOK Leipzig, IDFA, Doc Lisboa czy czy na East Doc Platform.


Tutorami i konsultantami DOC LAB POLAND są uznani polscy dokumentaliści, wśród nich Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński, czy Bartek Konopka oraz zagraniczni eksperci,  np. szefowa DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor European Documentary Network Paul Pauwles czy Hanka Kastelicova, szefowa produkcji HBO Europe.


Program DOC LAB POLAND dzieli się na dwa komponenty:


DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć; udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (np. budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania. Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START! na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami TVP, HBO i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne), ekspertami (EDN, Tribeca).


DOC LAB GO! – dla filmów w fazie montażu; udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych.


Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych. DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 1200 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu).

Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl  Wypełniony formularz wraz załącznikami należy wysyłać na info@doclab.pl . Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 stycznia 2019 o godz. 23:59; aplikowanie na program jest bezpłatne. Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2018 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła 86 000 zł.

 

DOC LAB POLAND 2019 to program dla filmowców-dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Wśród polskich tutorów znajdują się m.in. reżyserzy Paweł Łoziński, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Bartek Konopka, montażyści: Dorota Wardęszkiewicz, Rafał Listopad, czy Jarosław Kamiński. Eksperci z zagranicy to m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektorzy European Documentary Network – Paul Pauwels i Mikael Opstrup, szefowa produkcji HBO Europe Hanka Kastelicova, selekcjonerka festiwalowa Rada Šešić, agenci sprzedaży Peter Jäger, Irena Taskovski, Stefan Kloos, tutorka EAVE Lise Lense Møler, szefowa Women Make Movies Debra Zimmerman, Elizabeth Radshaw z Hot Docs Forum czy szefowa CPH:Forum Tereza Simikova.


Drugim ważnym elementem programu są – organizowane w ramach KFF Industry – prezentacje  (pitchingi) dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidulane spotkania z nimi, które odbywają się w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO! – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji. W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników zostaną zaprezentowane ekspertom, którzy przyjeżdżają także na ten festiwal.


Stawiamy na dokument z autorskim i kreacyjnym podejściem – nie tylko społeczny, ale również historyczny, biograficzny, sportowy czy muzyczny. Zapraszamy projekty pełnometrażowe lub godzinne (50 min) z potencjałem międzynarodowym – mówi Adam Ślesicki, dyrektor programu.

Celem DOC LAB POLAND jest pomoc przy nawiązaniu koprodukcji oraz wsparcie dystrybucji i szans festiwalowych realizowanych filmów. Po publicznych prezentacjach odbywa się w sumie ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami, którzy są nastawieni na poszukiwanie polskich projektów i kontaktów z polską branżą dokumentalną. W poprzednich edycjach DOC LAB POLAND uczestniczyło po ok. 20 projektów. Udział wzięli m.in. nominowani do Oscara: Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, Michał Bielawski, Jacob Dammas, Piotr Stasik, Marcin Sauter, Konrad Szołajski, Eliza Kubarska, Maciej Cuske, Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Agnieszka Zwiefka, Aleksandra Maciuszek oraz tacy producenci jak: Anna Wydra, Dawid Janicki, Aneta Zagórska, Witold Bereś, Maciej Kubicki, Krzysztof Szpetmański, Sasha Harari, Anna Gawlita, Mikołaj Pokromski, Małgorzata Zacharko  i inni.


Szczegóły na https://www.facebook.com/doclabpoland/ oraz www.doclab.pl

 

MR / DOC LAB POLAND  19 grudnia 2018 15:44
Scroll