fot. materiały prasowe
Polskie filmy na krótkich listach kandydatów do Oscarów
Na krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny znalazła się "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz koprodukowana przez Polaków kazachska "Ayka" Siergieja Dworcewoja. W kategorii filmu dokumentalnego na krótkiej liście umieszczono „Komunię” Anny Zameckiej.
Filmy na shortlistę w kategorii nieanglojęzycznej członkowie Akademii wybierali spośród 87 wcześniej wyselekcjonowanych tytułów. Według regulaminu członkowie Akademii mają teraz prawo do nominowania pięciu filmów.

"Zimną wojnę" nagrodzono 15 grudnia w Sewilli pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi - za najlepszy europejski film roku, dla najlepszego reżysera i scenarzysty (Paweł Pawlikowski), europejskiej aktorki roku (Joanna Kulig) i dla najlepszego montażysty (Jarosław Kamiński) - wcześniej doceniono także m.in. w Cannes za reżyserię.

„Ayka” jest koprodukcją pięciu krajów – Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor. Producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska.

Kadr z filmu "Komunia", fot. materiały prasowe

Na liczącej 15 tytułów shortliście z filmami dokumentalnymi, wybranymi spośród 166 tytułów, znalazła się "Komunia" Anny Zameckiej. Bohaterka dokumentu, 14-letnia Ola, opiekuje się ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno, nieprzewidywalną matką. Dziewczyna stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Pretekstem do odnowienia więzów rodzinnych jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczyna stara się przygotować brata i samodzielnie zorganizować rodzinną uroczystość. Anna Zamecka otrzymała w 2017 roku Europejską Nagrodę Filmowę dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Nominacje do 91. Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego.
MR / oscars.org  18 grudnia 2018 10:10
Scroll