fot. materiały prasowe
Kulig, Pawlikowski, "Jeszcze dzień życia" i "Zimna wojna" z EFA!
Wspaniałe wieści z Sewilli! "Zimna wojna" absolutnym triumfatorem gal Europejskich Nagród Filmowych. Ale to nie wszystko. Pełnometrażowa animacja "Jeszcze dzień życia" również otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Paweł Pawlikowski dostał aż dwie nagrody indywidualne: za najlepszy scenariusz, a także za reżyserię. Joanna Kulig została najlepszą europejską aktorką. Gratulujemy!

"Zimna wojna" była nominowana do EFA w pięciu kategoriach: film, scenarzysta, reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

„Jeszcze dzień życia”, fot. Next Film

„Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

Już  w listopadzie tego roku jury w składzie Luca Bigazzi, Dasza Daniłowa, Dadi Einarsson, Mattias Eklund, Marcelle Genovese, Malina Ionescu, Monica Rottmeyer i Christopher Slaski przyznało  nagrodę dla najlepszego europejskiego montażysty Jarosławowi Kamińskiemu - dostał ją za pracę nad "Zimną wojną". "Przejścia w Zimnej wojnie są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji" - napisało jury w uzasadnieniu. "Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem".

Światowa premiera "Zimnej wojny" odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Paweł Pawlikowski odebrał na nim nagrodę za najlepszą reżyserię. "Zimna wojna" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny". Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.


Joanna Kulig w "Zimnej wojnie", materiały promocyjne

Natomiast „Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora.

"Jeszcze dzień życia" miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Cannes w ramach Oficjalnej Selekcji – poza konkursem, dołączając w ten sposób do nielicznej grupy filmów animowanych, którym udało się to osiągnąć, szczególnie w dziedzinie filmu animowanego dla widzów dorosłych. Owacją na stojąco nagrodzono go na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy. Z San Sebastian , El Gouny, Tudeli czy Olsztyna twórcy "Jeszcze dzień życia" wyjechali z Nagrodą Publiczności. Film dostał też pięć nominacji do Europejskich Nagród Animacji (Emile Awards) – w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze tło i postacie, najlepsze udźwiękowienie i najlepsza ścieżka dźwiękowa.

 


Europejskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów i laureatek nagrody są m.in.: Juliette Binoche, Bjoerk, Helen Mirren, Kate Winslet, Roberto Benigni, Ralph Fiennes, Ewan McGregor, Lars von Trier i Pedro Almodovar.

Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone 15 grudnia 2018 roku w Sewilli.
MR/WRÓB / ENF  15 grudnia 2018 22:33
Scroll