fot. materiały prasowe
"Zwierzęta" od reżysera "Wymyku"
Greg Zgliński, autor takich filmów, jak "Cała zima bez ognia" czy "Wymyk" powraca z nowym filmem "Zwierzęta". Historia rozgrywa się głównie w Szwajcarii, ale to koprodukcja szwajcarsko-austriacko-polska. "Zwierzęta" miały premierę w sekcji Forum podczas Berlinale w 2017 roku.

W swoim najnowszym filmie Grzegorz Zgliński, autor doskonałego "Wymyku" z Robertem Więckiewiczem, opowiada historię Nicka i Anny, pary, która wyjeżdża na wakacje do Szwajcarii, by przezwyciężyć kryzys małżeński. Po tajemniczym wypadku bohaterowie zaczynają doświadczać dziwacznych wizji – żadne z nich nie wie, czy poszczególne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce, czy też może rozgrywają się w ich wyobraźni.


"Inspiracją dla scenarzysty Jörga Kalta było dzieło Relatywność holenderskiego grafika Mauritsa Cornelisa Eschera. Ludzie idą w dół po schodach prowadzących w koło i na końcu dochodzą do tego miejsca, z którego wyszli. To paradoks który scenarzysta chciał przełożyć na język filmu. Jörg Kalt miał być również reżyserem tego filmu. Niestety popełnił samobójstwo na miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć. Osiem lat później historia wciąż chodziła mi po głowie, Postanowiłem więc odszukać scenariusz i go zrealizować. Zwierzęta są łamigłówką złożoną z egzystencjalnych pytań oraz zmierzenia się z tematem utraty ukochanej osoby" - mówi w rozmowie z Marcinem Radomskim reżyser filmu Greg Zgliński ("Magazyn Filmowy").

 Reżyser zabiera widzów w schizofreniczną jazdę bez trzymanki, a "Zwierzęta" stają się filmową zagadką podobną do Prawdziwej historii Romana Polańskiego i Podwójnego kochanka. Zgliński oferuje jednak doświadczenie jeszcze ciekawsze i bardziej niezwykłe, potrafi bowiem nie tylko przekonująco uwodzić widza, ale też żartować sobie z przyjętej konwencji i ożywić film sporą dawką ironii. To niewątpliwie jeden z powodów, dla których Zwierzęta zachwyciły widzów podczas premiery na festiwalu w Berlinie."Zwierzęta" od 14 grudnia w kinach. Dystrybutorem filmu jest Velvet Spoon.

MR / Velvet Spoon  14 grudnia 2018 12:50
Scroll