Tomasz Kot i Joanna Kulig w filmie "Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski
fot. Kino Świat
„Zimna wojna” i „Jeszcze dzień życia” z nominacjami do Nagród Goya
12 grudnia Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej ogłosiła listę nominowanych do Nagród Goya. „Zimna wojna” i „Jeszcze dzień życia” powalczą o statuetkę w kategoriach Najlepszy film europejski oraz Najlepszy film animowany. Nagrody Goya to najważniejsze nagrody filmowe przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej od 1987 roku.
Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany w kategorii Najlepszy Film  Europejski. O nagrodę rywalizuje między innymi z zeszłorocznym kandydatem do Oscara, „Nicią widmo” Paula Thomasa Andersona. W 2015 roku w tej samej kategorii zwyciężył poprzedni film Pawlikowskiego, „Ida”.

Film Damiana Nenowa (Polska) i Raúla de la Fuente (Hiszpania) został nominowany w kategorii Najlepszy Film Animowany. „Jeszcze dzień życia” jest międzynarodową koprodukcją opartą na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Film był pokazywany między innymi w Cannes i Annecy. W San Sebastian otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepszy scenariusz.

33. ceremonia wręczenia nagród Goya odbędzie się 2 lutego 2019 roku. Zarówno „Zimna wojna” jak i „Jeszcze dzień życia” nominowane są też do Europejskiej Nagrody Filmowej. Laureatów poznamy 15 grudnia.

Więcej informacji o nagrodach na stronie: premiosgoya.academiadecine.com.
AK / PISF  13 grudnia 2018 09:25
Scroll