fot. Jacek Czerwiński/SFP
26.EnergaCAMERIMAGE. „Eter” jako lekcja dotycząca istoty dobra i zła
- Pan Krzysztof Zanussi jest reżyserem - filozofem i myślicielem, dlatego to spotkanie jest nie tylko przygodą, ale też lekcją dotyczącą istoty dobra i zła - mówił Jacek Poniedziałek podczas 26. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Film startuje w Konkursie Filmów Polskich.

- Problemy ludzkości są wieczne. I wojna światowa jest końcem nadziei, jaką stanowił pozytywizm i nauka w XIX wieku. To koniec spełnienia utopii i zbudowania najlepszego ze światów – mówił Krzysztof Zanussi. - Los ludzki poddaje się zwrotom, których nie potrafimy uzasadnić. One deterministycznie nie wynikają z przeszłości i w tym objawia się tajemnica. Tęsknię za nią, bo wydaje mi się, że nastąpiło wyjałowienie kultury – tłumaczył reżyser odpowiadając na pytanie dotyczące struktury filmu. - Zatęskniłem za Robertem Bressonem, który pokazywał akcję poza kadrem lub wręcz zostawiał puste ujęcie – wspominał Zanussi mówiąc o zdjęciach Piotra Niemyjskiego.

   

fot. Jacek Czerwiński/SFP 


Za międzynarodową, polsko-ukraińsko-węgiersko-litewską produkcję z udziałem Włoch odpowiada Studio Filmowe TOR. - W dzisiejszych czasach zawód producencki jest właściwie pracą kaskaderską. Faktycznie, aby zebrać finanse na film trzeba się mocno rozglądać. Studio Filmowe TOR było pionierem koprodukcji międzynarodowych i kontynuujemy tradycję. W dzisiejszych czasach poszukiwanie zagranicznych partnerów stało się to już normą – przypomniała Irena Strzałkowska, zastępca dyrektora ds. Promocji i Rozpowszechniania w Studiu Filmowym TOR.

 

W rolach głównych występują Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra. W obsadzie znaleźli się również: Zsolt László, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka. Dla Jacka Poniedziałka we współpracy z reżyserem najważniejsza była rozmowa o mentalności i kondycji współczesnego świata. - Pan Krzysztof Zanussi jest reżyserem - filozofem i myślicielem, dlatego to spotkanie jest nie tylko przygodą, ale też lekcją dotyczącą istoty dobra i zła. Dramat mojego bohatera opiera się na rozterkach jego sumienia – komentował aktor. Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną.


Eter” trafi do kin 30 listopada 2018 roku.

Marcin Radomski/Bydgoszcz / SFP  15 listopada 2018 23:38
Scroll