fot. ANIMARKT
ANIMARKT Pitching: Projekty filmów animowanych (część 2)
Podczas trwającego ANIMARKT Stop Animation Forum odbyły się pitchingi projektów krótkometrażowych animacji lalkowych. Przedstawiamy kolejne siedem produkcji w trakcie realizacji.
W tym roku organizatorzy otrzymali więcej zgłoszeń. Komitet selekcyjny wybrał finałową pietnastkę, która została zaprezentowana podczas pitchingów 11 października. Przedstawiamy siedem kolejnych projektów:

„Prime Cuts” – reż. Marnik Loysen, Wielka Brytania
Detektyw-weganin Hopkins napotyka urzekającą Alibi, co wplątuje go w zagadkowe morderstwo z salami w roli głównej. Marnik Loysen jest miłośnikiem filmów noir, więc jego animacja w dużej mierze nawiązuje do tego rodzaju kina.

„Queen” – reż. Amin Malekian i Negareh Halimi, prod. Negareh Halimi, Iran
Animacja jest opowieścią o kobiecie, która została odizolowana od rzeczywistości i mieszka w swoim urojonym świecie niczym z bajki. Boi się wychodzić z domu. Jednak, gdy musi ratować córkę, zmuszona jest przezwyciężyć swoje strachy i wyjść z domu.

„Salvation Has No Name
” – reż. Joseph Wallace, prod. Loran Dunn, Wielka Brytania
15-minutowa animacja poklatkowa, będąca polityczną alegorią badającą szeroko rozpowszechniony temat ksenofobii i wiary. Wędrowna trupa cyrkowa zbiera się, żeby przedstawić filmową opowieść ludową o zawiedzionym księdzu, który zakochuje się w uchodźczyni, wywołując tym gniew swojej pogardliwej parafii.

Katrine Glenhammer podczas prezentacji projektu "Totem", fot. ANIMARKT.

See you soon” – reż. Jennifer Skarbnik Lopez, prod. Jennifer Skarbnik /Ela Chrzanowska, Meksyk/Polska
Film krótkometrażowy zainspirowany listem napisanym przed dziadka reżyserki, Ruwena, do jego siostry Haneczki po tym, co zobaczył w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Wspomniany dziadek, był polski Żydem (o nazwisku Skarbnik) z Białegostoku, który przeżył Holokaust. Autorka nie znała dziadka, ale list stał się też możliwością odkrycia swoich korzeni w Polsce. W projekt zaangażowała się polska producentka Ela Chrzanowska (ukończyła Łódzką Szkołę Filmowę).

„The Wings” – reż. Riho Unt, prod. Kerdi Oengo, Estonia
Oparta na korespondencji między bohaterem książki, wynalazcą Jaanem Tatikasem, stworzonym przez klasyka literatury estońskiej Eduarda Bornhohe'a, a duchem sławnego włoskiego człowieka renesansu, Leonardo da Vincim. Obaj mężczyźni chcieli dać człowiekowi skrzydła, aby mógł polecieć na nich w błękitne niebo.

  Thrown Away Book / Zapomniana książka”– reż. Agata Gorządek, prod. Wojciech Leszczyński (Likaon), Czechy/Polska/Słowenia/Słowacja
Film porusza tematy związane z samotnością i porzuceniem. Levi to człowiek, który próbuje poradzić sobie ze stratą najbliższych. Na ulicy znajduje starą, zniszczoną książkę, która w miarę rozwoju akcji ujawnia swoje magiczne właściwości, dając głównemu bohaterowi możliwość pożegnania się z najbliższymi, a tym samym możliwość domknięcia pewnego rozdziału w życiu. Autorka ukończyła Łódzką Szkołę Filmową na wydziale Animacji w 2011 roku z filmem „Nurek”. Po studiach pracowała nad wieloma animacjami poklatkowymi jako drugi reżyser (m.in. serial „Rodzina Treflików”), dyrektor artystyczny czy animatorka w rysunkowych produkcjach 2D. Obecnie pracuje jako wykładowca w Łódzkiej Szkole Filmowej praz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczy animacji poklatkowej, scenografii, wykonywania makiet oraz narracji.

Totem” – reż. Katrine Glenhammer, prod. Jonathan Langelund, Dania
Młoda rudowłosa kobieta z plemienia rzuca się bez zastanowienia do walki z ogromnym dzikiem, żeby go pokonać i uznać za swój symbol, jednak niebawem zostaje uwięziona w brzuchu bestii.

Więcej o ANIMARKT:
www.animarkt.pl
www.fb.com/animarktPL
www.instagram.com/animarkt

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji, a także wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej.

Albert Kiciński / ANIMARKT Stop Motion Forum  13 października 2018 09:00
Scroll