WAMA: między godnością a konfliktem
„Kino jest sztuką internacjonalną, nie znającą granic” - te słowa wielkiego mistrza polskiego kina i ambasadora WAMA Film Festival Jerzego Hoffmana, stanowią motto tegorocznej edycji, ale także zwięzłe podsumowanie formuły festiwalu.
Jerzy Hoffman

WAMA jest festiwalem młodym, piąta edycja to w tej branży wiek przedszkolny. Festiwal jednak z roku na rok się rozwija bardzo dynamicznie. Jest w tym zasługa nie tylko wyrazistej formuły imprezy – w dzisiejszych czasach nowe imprezy filmowe muszą wyróżniać się  ciekawym profilem programowym, jeśli mają przebić się na zatłoczonej mapie krajowych festiwali. W bardzo dużym stopniu jest to efektem rozumowania władz samorządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, które od początku zdecydowały, że impreza ma mieć spory rozmach i korespondować ze specyficznym pejzażem kulturowym regionu.

Pomysł na imprezę zrodził się w głowie pochodzącego z regionu znanego montażysty Marcina Kota Bastkowskiego („Ogniem i mieczem”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Nadejdą lepsze czasy”, „Jak pies z kotem”, „Dywizjon 303”).  Gospodarze regionu w rozmowie z producentem festiwalu Maciejem Dominiakiem i z  Marcinem Bastkowskim – obecnie dyrektorem imprezy) podkreślały, że bardzo zależy im, aby formuła programowa WAMY oddawała wielokulturowy i wieloetniczny charakter Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  

Dyrektor WAMA Marcin Kot Bastkowski, producent Maciej Dominiak, Piotr Czerkawski

Dlatego ten wątek tematyczny wybija się na plan pierwszy. Konkurs Główny to konkurs międzynarodowych koprodukcji, podejmujących temat styku kultur, konfliktów politycznych, ale także spraw społecznych, kondycji człowieka we współczesnej rzeczywistości, wykluczenia i izolacji.  Z dziewięciu konkursowych filmów, większość nie miała jeszcze dystrybucji w Polsce. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Fidyka obejrzało m.in. „Donbas” Siergieja Łoźnicy, „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenova i Rodrigo De la Fuente czy „Dogman” Matteo Garrone. W Konkursie Filmów Krótkich również dobrano filmy tak, by stanowiły w miarę harmonijną całość (m.in. „Relax”, reż. Agnieszka Elbanowska,  „Ostatni klient”, reż. Anna Urbańczyk, „Saszka”, reż. Katarzyna Lesisz).  Przewodniczącym jury w tej sekcji jest Jerzy Hoffman. W kontekście tej formuły nie dziwi współpraca festiwalu z Millenium Docs Against Gravity i prezentacje wybranych filmów z konkursu, m.in. głośnych „Czyścicieli internetu”. Warto dodać, że programerem festiwalu jest znany krytyk, laureat nagrody PISF Piotr Czerkawski.


Jurorzy: Łukasz Adamski i Anna Próchniak

Obok pokazów konkursowych toczy się osobny wątek życia festiwalowego, czyli warsztaty dla filmowców z Polski, Litwy, Ukrainy i Węgier,  finansowane z różnych źródeł, jak: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ , Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W efekcie młodzi filmowcy pod okiem fachowców przygotowują 12 reportaży, krótkich dokumentów i fabuł, które można będzie zobaczyć na specjalnej gali w ostatni dzień festiwalu.

Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Godność”. Jak wyjaśnia Marcin Kot Bastkowski: „Od zdeptanej godności może zacząć się wojna, dzięki szacunkowi może trwać pokój. W kontekście wielokulturowości GODNOŚĆ, jako kwintesencja humanizmu jest hasłem podstawowym, które o współistnieniu kultur i narodów decyduje w stopniu najwyższym. Tegoroczne hasło - wraz z hasłami poprzednich edycji: OTWARTOŚĆ i TOŻSAMOŚĆ – tworzy spójną narrację, która inspiruje nas organizatorów do stworzenia festiwalowego programu”.

Zwycięzców obu konkursów poznamy na gali w sobotę, 13 października 2018 roku. Na ceremonii zakończenia Festiwalu wystąpi Sonia Bohosiewicz.

Sekcja dziecięca WAMA Film Festival

 
  WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.

Portal www.sfp.org.pl jest patronem medialnym Festiwalu. 
Anna Wróblewska / artykuł redakcyjny  12 października 2018 17:21
Scroll