Aleksander Pietrzak, reżyser filmu "Juiusz"
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF: „Juliusz”, czyli komediowe kino środka
W Konkursu Głównym startuje komedia „Juliusz”, debiut Aleksandra Pietrzaka, znanego z filmu „Ja i mój tata”, zrealizowanego w Studiu Munka-SFP. Film można oglądać w kinach od 14 września.
Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki (Wojciech Mecwaldowski), którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek) – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota (Anna Smołowik). Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą…

fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Dla nas docenieniem przez branżę i nagrodą jest to, że z filmem, który postrzegamy jako propozycję rozrywkową, jako kino popularne, kino środka – trafiamy do Konkursu Głównego w Gdyni – mówił podczas konferencji Michał Chaciński, producent i współscenarzysta filmu. - Nasze podejście z Radkiem (Drabikiem – AK) jest takie, że najpierw generujemy projekt, a następnie zastanawiamy się, co dla tego projektu jest najlepsze. Nie realizujemy wizji autorskiej filmu, nie mamy sytuacji, w której ktoś przychodzi do nas i mówi, co chciałby nakręcić, a my szukamy sposobu, żeby mu to umożliwić. (…) Zastanawiamy się do kogo, o czym opowiedzieć, co nas ciągnie w kinie; automatycznie czy to ma szansę zainteresować kogoś innego. Jeżeli tak, to w jakim kierunku próbujemy z następnym projektem iść. Z „Juliuszem” sytuacja była akurat taka, że po „Planecie Singli” byliśmy bardzo zadowoleni z tego filmu. „Planeta Singli” pokazała w naszym odczuciu, że komedia romantyczna nie musi być obciachowym filmem. Po „Planecie..” postanowiliśmy przećwiczyć inny mięsień, chcieliśmy poszukać czegoś, co będzie operować ostrzejszym poczuciem humoru, nawet poczuciem humoru, który część widowni wyalienuje – filmu, który spróbujemy sięgnąć gdzieś w kierunku czarnej komedii – dodawał Chaciński.

Za filmem stoi grono twórców hitu "Planeta Singli" (firma Gigant Films, czyli producenci Radosław Drabik i Michał Chaciński) współpracujący z czołowymi polskimi komikami sceny stand-up: Abelardem Gizą i Kacprem Rucińskim. Film jest pełnometrażowym debiutem Aleksandra Pietrzaka, reżysera nagradzanych krótkich metraży "Mocna kawa wcale nie jest taka zła" i "Ja i mój tata". Zdjęcia zrealizował Mateusz Pastewka. "Juliusz" powstał ze środków prywatnych. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. W rolach głównych wystąpili Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek, Anna Smołowik, Rafał Rutkowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Chyra i Maciej Stuhr.


43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września. 
Albert Kiciński / FPFF/Kino Świat  20 września 2018 12:07
Scroll