fot. Borys Skrzyński/SFP
43.FPFF. Marek Koterski: "7 uczuć" to mój najważniejszy film
„7 uczuć” to najnowszy film Marka Koterskiego. Podczas gdyńskiej konferencji po seansie z dziennikarzami rozmawiali m.in. Marek Koterski,Katarzyna Figura, Gabriela Muskała czy Misiek Koterski.
– Nie ujmując moim poprzednim filmom, bo wszystkie kocham jak dzieci, po raz pierwszy mam poczucie szczęścia.To mój najważniejszy film - mówił Marek Koterski podczas konferencji prasowej. Mam dwa życzenia: żeby film się spodobał moim aktorom i widzom – dodał. – Zawsze staram się zaryzykować wszystko w kolejnym filmie. Postawić stopę na niezdeptanej trawie. Czy w coś nie wdepnę, czy będzie grunt w miarę pewny, ja tego nie wiem. Ten film był najbardziej ryzykownym przedsięwzięciem w życiu (…) - Miałem poczucie, że zrobiliśmy coś więcej niż film, że aktorzy wnieśli taką nadwartość, jakiej się nawet nie spodziewałem. Poprzednio,mówiąc umownie, przynosiłem film w walizce na plan. Uważałem, że najlepiej przekażę intencje, jeżeli pokażę w sposób przerysowany, jak ja to widzę.
fot. Borys Skrzyński/SFP

W postać Adasia Miauczyńskiego po raz pierwszy wcielił się Michał Koterski, spełniając tym samym swoje wielkie aktorskie marzenie. Jego rodziców brawurowo zagrali Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Katarzynę Figurę, Małgorzatę Bogdańską, Gabrielę Muskałę, Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyrę, Tomasza Karolaka, Sonię Bohosiewicz, Joannę Kulig, Łukasza Simlata, Edytę Herbuś, Magdalenę Cielecką, Cezarego Pazurę i wielu innych artystów.

 

Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

 

Operatorem filmu „7uczuć” jest nagrodzony w Gdyni za „Letnie przesilenie” Jerzy Zieliński, który z Markiem Koterskim współpracował przy jego ostatnim filmie „Baby są jakieś inne”. Scenografia to dzieło Przemysława Kowalskiego („Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”), zaś kostiumy i charakteryzacja – Justyny Stolarz („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Służby specjalne”) i Tomasza Matraszka („Ostatnia rodzina”, „Volta”). Montażem zajmuje się również współpracująca na stałe z Markiem Koterskim – Ewa Smal.

 

Film wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (producent: Włodzimierz Niderhaus), w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka Sp. z o.o. i dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat.


Film wejdzie na ekrany kin 12 października.


 


43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.

Marcin Radomski/Gdynia / SFP/Kino Świat   20 września 2018 12:01
Scroll