fot. Borys Skrzyński/SFP
43.FPFF. "Wilkołak" wzięty w gatunkowy nawias
Po latach Adrian Panek powraca do Gdyni z "Wilkołakiem". Film reżysera "Daas" jest jednym z 16 tytułów, które walczą w Konkursie Głównym o Złote Lwy.
 - Wilkołak to człowiek na granicy człowieczeństwa i zezwięrzęcenia. Zło zostało sprowadzone do prostych, zwierzęcych odruchów, a ludzie zredukowali całą swoją egzystencję do walki o przeżycie” – mówił podcas konferencji prasowej reżyser Adrian Panek. - Zanim napisałem scenariusz „Wilkołaka” sporo przeczytałem na temat tego okresu w historii. Chciałem uciec od historycznego opisu wydarzeń i spróbować ująć je w nawias gatunkowy. Praca nad tym scenariuszem polegała przede wszystkim na puszczeniu wodzy fantazji – dodał reżyser.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.


„Wilkołaku” oglądamy m.in. Danutę Stenkę, Sonię Mietielicę („Handlarz cudów” Jarosława Szody i Bolesława Pawicy), Nicolasa Przygodę („Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego), Wernera Daehna („Walkiria” Bryana Singera i „Życie na podsłuchu” Floriana Henckela von Donnersmarcka), Oleha Shcherbynę („Moloch” Szymona Kaperniaka). Zdjęcia powstawały w Parku Narodowym Gór Stołowych, Pałacu w Bulowicach oraz w Muzeum Molke.

Autorem zdjęć jest Dominik Danilczyk („Człowiek z Magicznym Pudełkiem” Bodo Koxa), scenografię przygotowała Anna Wunderlich („Papusza” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze), „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Śluby panieńskie” Filipa Bajona), zaś kostiumy zaprojektowała Małgorzata Karpiuk („Serce miłości” Łukasz Ronduda, „They Chased me Through Arizona” Matthiasa Husera. Za montaż filmu odpowiada Jarosław Kamiński („Ida” Pawła Pawlikowskiego, "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej-Konopki, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida).


Producentkami filmu są Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis („Baby Bump” Kuby Czekaja, "Walser" Zbigniewa Libery, filmy Wilhelma i Anny Sasnal). „Wilkołak” powstał w koprodukcji z Aloisem Rostkiem z Rosco Polska, Janem Doense i Hermanem Slagterem z holenderskiej firmy House of Netherhorror oraz Thanassisem Karathanosem z niemieckiego studia Twenty Twenty Vision. Projekt został wsparty finansowo m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH oraz Netherlands Film Fund

 

43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września. 
.

Marcin Radomski/Gdynia / SFP/Balapolis  20 września 2018 09:12
Scroll