fot. materiały prasowe
37.Młodzi i Film: "Over the Limit" na dłuższą dokumentalną metę
W ramach sekcji pozakonkursowej „Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny” podczas trwającego w Koszalinie 37. Młodzi i Film prezentowane są najlepsze polskie debiuty dokumentalne ostatniego sezonu. Po projekcji „Over the Limit” z widzami spotkała się reżyserka Marta Prus, która jednocześnie pełni rolę jurorki w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych MiF.

„Over the Limit” to portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. - Sama byłam gimnastyczką, wiec dlatego wybrałam taki temat. W Polsce robiłam dokumentację, ale nie znalazłam interesującego bohatera. Rosjanki są najlepsze w tej dyscyplinie na świecie i to było dla mnie fascynujące - mówiła Marta Prus. - Zrealizowałam ten film po trzech latach starania się. Zdjęcia trwały rok, ale mieliśmy około stu dni zdjęciowych. Emocjonalnie było trudno, bo w świecie gimnastyki panuje duża presja i to udzielało się ekipie – kontynuowała autorka. Bohaterka dokumentu Margarita stoi przed szansą występu na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. - Chciałam, aby film opowiadał się jak fabuła. Uznałam, że jest taka narracyjna możliwość – przyznała. - Ciekawa jest pozycja reżysera na planie, gdy bohater nie interesuje się powstającym o nim filmem – mówiła. - To ma pozytywną stronę – Margarita nie zauważała mnie, ale z drugiej strony brak głębszej relacji z nią był dla mnie ciężki. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. „Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.Marta Prus i Xawery Żuławski, fot. Sylwia Olszewska/MiF


Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu IDFA w Amsterdamie. „Over the Limit” zdobył kilka nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2018 roku - Srebrny Lajkonik, Srebrny Róg, Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, Nagrodę za najlepsze zdjęcia i Nagrodę Publiczności.


Margarita "Rita" Mamun, fot. materiały prasowe


Marta Prus jest absolwentką reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka wielu nagradzanych filmów krótkometrażowych. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Magazyn „Variety” zaliczył ją do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.

W sekcji pozakonkursowejNa dłuższą metę. Debiut dokumentalny pokazywane są jeszcze:„Call me Tony” w reżyserii Klaudisza Chrostowskiego, „Niebo bez gwiazdy” Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz oraz „Ostatnia lekcja” Grzegorza Zaricznego, laureata Jantara za najlepszy dokument w 2012 roku .


37. Festiwal Młodzi i Film potrwa do 23 czerwca.

Marcin Radomski/Koszalin / artykuł redakcyjny/MiF  21 czerwca 2018 09:29
Scroll