fot. Anna Rezulak/FPFF
Rusza 42. FPFF w Gdyni
18 września wystartował 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Siedemnaście filmów będzie rywalizować o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Więcej niż w poprzednich latach, bo aż osiem filmów, znalazło się w Konkursie Inne Spojrzenie. Platynowe Lwy otrzyma polski reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, Jerzy Gruza.

Pokaz filmu animowanego „Twój Vincent”, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych.


W Konkursie Głównym jest osiem pełnometrażowych debiutów reżyserskich i dwa drugie filmy twórców. W Innym Spojrzeniu – trzy debiuty i dwa drugie filmy. Dwanaście filmów z Konkursu Głównego i sześć z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę na Festiwalu w Gdyni.



Kadr z filmu "Twój Vincent", fot. Next Film


Filmy w Konkursie Głównym oceni: Jerzy Antczak (Przewodniczący Jury), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska, Anna Wunderlich.



KONKURS GŁÓWNY 42. FPFF:

· „Amok”, reżyseria: Katarzyna Adamik  

· "Atak paniki", reżyseria: Paweł Maślona (debiut, premiera) 

· „Catalina”, reżyseria: Denijal Hasanović (debiut, premiera) 

· „Cicha noc”, reżyseria: Piotr Domalewski (debiut, premiera) 

· "Człowiek z magicznym pudełkiem", reżyseria: Bodo Kox (drugi film, premiera) 

· „Czuwaj”, reżyseria: Robert Gliński (premiera) 

· „Najlepszy”, reżyseria: Łukasz Palkowski (premiera) 

· "Pokot", reżyseria: Agnieszka Holland 

· „Pomiędzy słowami”, reżyseria: Urszula Antoniak (premiera) 

· „Ptaki śpiewają w Kigali”, reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze (premiera) 

· "Reakcja łańcuchowa", reżyseria: Jakub Pączek (debiut, premiera) 

· "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", reżyseria: Maria Sadowska (drugi film) 

· "Twój Vincent", reżyseria: Dorota Kobiela (debiut, premiera) 

· „Volta”, reżyseria: Juliusz Machulski 

· „Wieża. Jasny Dzień”, reżyseria: Jagoda Szelc (debiut, premiera) 

· "Wyklęty", reżyseria: Konrad Łęcki (debiut) 

· „Zgoda”, reżyseria: Maciej Sobieszczański (debiut, premiera) 


Jury Konkursu Inne Spojrzenie 42. FPFF: Bogdan Dziworski, Lech Majewski (Przewodniczący Jury), Agnieszka Smoczyńska 
  
 KONKURS INNE SPOJRZENIE 42. FPFF:  


· "Dzikie róże", reżyseria: Anna Jadowska (premiera) 

· „Dziura w głowie”, reżyseria: Piotr Subbotko (debiut, premiera) 

· „Niewidzialne", reżyseria: Paweł Sala (drugi film, premiera) 

· „Photon”, reżyseria: Norman Leto (drugi film, premiera) 

· "Szatan kazał tańczyć", reżyseria: Katarzyna Rosłaniec  

· "Tarapaty", reżyseria: Marta Karwowska (debiut) 

· „Theatrum Magicum”, reżyseria: Marcin Giżycki (premiera) 

· „TodMachine”, reżyseria: Bogusław Kornaś (debiut, premiera) 


W ramach wielu wydarzeń towarzyszących 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 18 września odbędzie się uroczystość nadania imienia Andrzeja Wajdy traktowi pieszemu na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, w sercu festiwalowej Gdyni, pomiędzy Gdyńskim Centrum Filmowym a Teatrem Muzycznym. Z kolei 21 września Festiwal zaprasza na spotkanie prezentujące album „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”. W spotkaniu prowadzonym przez Tomasza Raczka udział wezmą autorki książki: Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska i Anna Serdiukow, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz goście specjalni, których wspomnienia można przeczytać w książce. Album „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, to nie tylko podsumowanie dorobku jednego z największych polskich reżyserów, to przede wszystkim afirmacja jego pasji do życia i kina.


Okładka książki "Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina", fot. SFP


Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie obejrzą filmy w ramach pokazów specjalnych Munk na Star(t)! Uczestnicy pierwszych edycji Programu 30 Minut i bohaterowie przeglądu – Bartosz Konopka, Borys Lankosz, Maria Sadowska i Agnieszka Smoczyńska – po dekadzie, jaka upłynęła od premiery ich krótkich filmów, dzisiaj należą do najważniejszych reżyserów średniego pokolenia. „Trójka do wzięcia” Bartosza Konopki i (2006), „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej (2007), „Obcy VI” Borysa Lankosza i „Non-stop kolor” Marii Sadowskiej (2008). Wybrane przez organizatorów filmy zdobyły liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, były wielokrotnie emitowane w telewizji i stanowiły ważny krok w karierze utalentowanych reżyserów. Pokaz „Munk na Star(t)!” odbędzie się we wtorek, 19 września 2017 roku.

Festiwal przypomni również dorobek wybitnych polskich filmowców w cyklu: Czysta klasyka – In Memoriam. Zaplanowano również dodatkowe Pokazy Specjalne – In Memoriam. Widzowie obejrzą filmy Zbigniewa Cybulskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego, Witolda Adamka, Edwarda Żebrowskiego, Krzysztofa Krauze i Krzysztofa Ptaka.


 


42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa do 23 września 2017 roku.





Marcin Radomski/Gdynia / 42. FPFF  17 września 2017 23:27
Scroll