Dariusz Gajewski
fot. Borys Skrzyński/SFP
Dariusz Gajewski wyreżyseruje film o Legionach
Wysokobudżetowa produkcja będzie opowiadać historię Legionów Polskich, formacji utworzonej przez Józefa Piłsudskiego w latach I-szej wojny światowej. W roli Marszałka zobaczymy Jana Frycza.
Zdjęcia ruszają 1 sierpnia 2017 roku, a premiera jest planowana na październik 2018 roku. Jedną z pierwszych realizowanych sekwencji będzie bitwa pod Rokitną. Film będzie nosił tytuł „Legiony”. - Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką – mówi producent filmu Maciej Pawlicki. - Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918. „Legiony” to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu.

Inicjatorem powstania filmu i współproducentem jest Adam Borowski. Produkcją zajmuje się firma Macieja Pawlickiego Picaresque przy wsparciu Fundacji Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której radzie zasiadają Zofia Romaszewska, prof. Wiesław Wysocki, prof. Andrzej Nowak, sędzia Wiesław Johann, sędzia Bogusław Nizieński, prof. Wojciech Polak i prof. Jan Żaryn. W produkcję angażuje się również FINA - Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Decyzję o dotacji celowej podjął wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Budżet filmu wynosi ponad 28 mln, z czego twórcy będą wnioskować do PISF-u (w następnej sesji) o maksymalną możliwą kwotę na film historyczny, czyli 6 mln zł.

Scenariusz do „Legionów” napisali Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyserią zajmie się Dariusz Gajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz twórca „Obcego nieba” i zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za „Warszawę”. Zdjęcia zrealizuje Arkadiusz Tomiak, scenografię projektuje Ewa Skoczkowska, a kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka. Producentem wykonawczym jest Ewelina Pertkiewicz, a produkcją kieruje Robert Feluch. Castingiem zajmuje się Piotr Bartuszek. Konsultantami historycznymi są prof. Wysocki, prof. Nowak oraz Wiktor Cygan. Cała ekipa liczy ponad 70 osób.

Realizatorzy kończą castingi. W głównych rolach zobaczymy m.in. Sebastiana Fabijańskiego i Mirosława Bakę. Józefa Piłsudskiego zagra Jan Frycz, choć „nie jest to główna rola – dodaje Pawlicki. - To film o pokoleniu, które wywalczyło dla Polski Niepodległość. […] Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie.  My – budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów – mówi producent.


Albert Kiciński / Picaresque  3 lipca 2017 13:01
Scroll