"Inny świat"
fot. Kid Film
Szaflarska | Wypominki. Już 15 maja w TR!
TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają na szczególny wieczór w TR Warszawa (poniedziałek, 15 maja, godzina 19.00), poświęcony wspomnieniom o Danucie Szaflarskiej. "Będziemy dzielić się historiami i anegdotami z jej długiego życia i kariery artystycznej. Nawiążemy do starej polskiej tradycji wypominków, czyli przywoływania tych, którzy odeszli" - zapowiadają organizatorzy.
Swoimi wspomnieniami i historiami o Danucie Szaflarskiej podzielą się twórcy filmu i teatru, którzy z nią współpracowali, aktorzy i aktorki TR Warszawa oraz jej bliscy. Zaprosimy także widzów, aby opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z aktorką. W uruchomieniu pamięci pomogą fragmenty filmów i zapisów spektakli teatralnych z jej udziałem.

Tak wspominał zmarłą niedawno aktorkę TR Warszawa dyrektor artystyczny teatru, Grzegorz Jarzyna:
,,Danuta Szaflarska była aktorką totalną, całkowicie oddaną i skupioną na sprawie. Wnosiła do zespołu teatralnego świadomość tradycji i pewnego etosu. Nigdy nie demonizowała przyszłości. Jako człowiek była fenomenem. Przekraczała granice swojego wieku, czas dla niej nie istniał. Uwielbialiśmy jej cięty humor i historie z czasów drugiej wojny światowej. Zawsze opowiadała o najstraszniejszych rzeczach z dystansem. To nas wciągało w prawdziwy, nieustraszony wir życia”

Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli: Anita Borkowska-Kuskowska, Izabella Cywińska, Barbara Horawianka, Grzegorz Jarzyna, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Maj, Michał Merczyński, Katarzyna Łaniewska, Aleksandra Popławska, Katarzyna Zawadzka. Spotkanie poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu III Polskiego Radia. Narodowy Instytut Audiowizualny jest współorganizatorem wydarzenia.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie TR Warszawa.

W poniedziałek, 15 maja o godz.  19:00 – równolegle z wydarzeniem w TR Warszawa serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego na www.ninateka.pl premierę będą miały dwa krótkie reportaże: "Wilno Danuty Szaflarskiej"Tadeusz Tomaszewski, dziennikarz Polskiego Programu w Litewskim Radiu i Hemutas Sabasevicius, historyk teatru i autor wystawy o stuleciu Teatru na Pohulance, wspominają teatralne początki aktorki w wileńskim Teatrze na Pohulance, przywołując nierzadko dowcipne anegdoty. Materiał uzupełniają archiwalne wypowiedzi Danuty Szaflarskiej oraz zdjęcia miejsc związane z jej życiem zawodowym w Wilnie.

"Piwniczna Danuty Szaflarskiej" - to kompilacja opowieści osób blisko związanych z Danutą Szaflarską i swoista podróż poprzez lata młodości po lata współczesne, kiedy bohaterowie spotykali się z aktorką prywatnie. Reportaż wypełnią wspomnienia aktorki Magdaleny Wołłejko, wypowiedź lokalnej poetki, która stworzyła serię wierszy dedykowanych Danucie Szaflarskiej, fragmenty występu grupy Dolina Popradu, a także opowieści reżyserki Doroty Kędzierzawskiej.

W Ninatece można oglądać także „Inny świat”, nagrodzony Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2014 za najlepszy film dokumentalny, portret Danuty Szaflarskiej w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej oraz spektakl Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” z udziałem aktorki. Więcej na www.ninateka.pl

WRÓB / NiNA  13 maja 2017 16:48
Scroll