Uczeń
fot. Art House Film
Kinokozetka Tomasza Raczka. Pogadajmy o fanatyzmie
„Uczeń” Kiriłła Sieriebriennikowa, przerażające studium fanatyzmu, zainauguruje Kinokozetkę - cykl pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca często lekkie zabarwienie terapeutyczne. Gospodarzami spotkania będą krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan. Pierwsza edycja Kinokozetki odbędzie się w piątek, 12 maja 2017, o godz. 19.00, w warszawskim kinie Kultura. Bilety w cenie 19 zł. Organizatorem Kinokozetki jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
- W czasie seansu filmowego mniej więcej połowa filmu wyświetlana jest na ekranie – to jest ta połowa, której wyprodukowanie pochłonęło miliony, i do której trzeba było użyć talentów wielu ludzi różnych specjalności. Jest jednak i druga połowa filmu, która rozgrywa się w psychice poszczególnego widza. Do jej przebiegu potrzebne jest całe życie każdego z nas wraz z naszymi: erudycją, wrażliwością, doświadczeniem, poczuciem humoru, stanem zdrowia i bagażem emocji. Dlatego właśnie ta druga połówka jest u każdego z nas inna. Równie ważna jak film na ekranie, ale pozostająca tajemnicą dla innych widzów tak długo, jak nie zdecydujemy się nią podzielić – mówi Tomasz Raczek, prowadzący Kinokozetkę.


Tomasz Raczek, fot. Jolanta Suszko-Adamczewska


Podczas kinokozetkowego spotkania najważniejszy jest widz i jego emocje. To, czy film nas porusza. Nieważne, czy chodzi o „Pitbulla” Patryka Vegi czy „Amatora”Krzysztofa Kieślowskiego. Wartość estetyczna nie jest istotna. Najważniejsze jest, na co zwracamy uwagę w filmie. Jaki wątek przykuwa naszą uwagę? Z którym bohaterem identyfikujemy się najmocniej i dlaczego? Kto wzbudza w nas pozytywne i negatywne uczucia? Które zachowania bohaterów nam odpowiadają? Jaka scena porusza nas najbardziej, a której nie jesteśmy w stanie zaakceptować? Film jest dla nas świetnym „otwieraczem”, dzięki niemu możemy zajrzeć głębiej w siebie i swoje emocje. Jest lustrem. Rozmawiamy o bohaterach filmowych, a tak naprawdę mówimy o sobie.


„Uczeń”, fot. Art House Film


Filmem, który zainauguruje Kinokozetkę w kinie Kultura będzie „Uczeń” Kiriłła Sieriebriennikowa - przerażające studium fanatyzmu. Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Elena. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.


Szczegóły na:

www.kinokultura.pl

www.kinokozetka.pl

@Kinokozetka
Kinokozetka - wydarzenie

#Kinokozetka

gw/MR  12 maja 2017 09:32
Scroll