"Nasza klątwa"
fot. Warszaawska Szkoła Filmowa
[wideo] Kameralne dokumenty z szansą na Oscara
W warszawskim kinie Muranów odbył się pokaz „Joanny” i „Naszej klątwy” – dwóch polskich dokumentów, które znalazły się na shortliście oscarowej. Oto nasza relacja.
20 października Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę ośmiu dokumentów wybranych spośród 58 zakwalifikowanych tytułów w kategorii Best Documentary Short Subject. Wśród nich znalazły się dwa polskie filmy: „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz oraz “Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego. Nominowane tytuły (od trzech do pięciu) poznamy 15 stycznia 2015 roku.

„Nasza Klątwa“ to etiuda studencka, zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej, stanowiąca osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Mały Leo podczas snu przestaje oddychać i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą. Historia bohaterów filmów opisana jest na blogu: http://www.leoblog.pl.

 - Po wstępnych zmaganiach z negatywnymi aspektami losu bohaterów, film w jasny sposób ukazuje akceptację ich sytuacji i wspólnej walki o utrzymanie Leo przy życiu podczas pierwszych dni spędzonych w domu po wyjściu ze szpitala. Kiedy Leo nie śpi jest radosnym i ciekawym świata dzieckiem walczącym z chorobą, która może zabić go w każdej chwili. Film dokumentuje brutalną, nieznaną rzeczywistość z jaką muszą zmierzyć się jego rodzice przy niemal każdym oddechu ich śpiącego dziecka.” – pisała na łamach Aspen Times Corby Anderson po zdobyciu przez film Nagrody za Najlepszy Dokument na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ASPEN SHORTSFEST.

„Nasza klątwa” jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów krótkometrażowych ostatnich lat. Film miał swoją międzynarodową premierę na 66. Festiwalu Filmowym w Locarno i został zaprezentowany na ponad 45 międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych, gdzie zdobył ponad 30 nagród.

 

„Joanna“  nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby. Jest to także pierwszy polski dokument zrealizowany ze środków zebranych w ramach zbiórki społecznej poprzez serwis społecznościowy wpieramkulture.pl. "Joanna" zdobyła dotychczas ponad 20 nagród i była pokazywana na ponad 30. festiwalach na całym świecie.

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, muzykę skomponował laureat Oscara® - Jan A.P. Kaczmarek, a twórcą dźwięku jest laureat Orła Jacek Hamela.
 
Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia.  "Joanna" była rozwijana w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, pod okiem wybitnych polskich dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakaviciute.


Albert Kiciński / Warszawska Szkoła Filmowa/ Wajda Studio  30 października 2014 20:39
Scroll