Kadr z filmu "Miasto 44"
fot. Aleksandra Grochowska/Akson Studio
Łódź Film Commission: jak przyciągnąć filmowców
W marcowym wydaniu „Magazynu Filmowego” (nr 3/2014) rozpoczęliśmy cykl artykułów na temat Łódź Film Commission, najstarszej komisji filmowej w Polsce, w numerze najnowszym, który ukaże się 10 czerwca (nr 6/2014), kontynuujemy ten temat. Tym razem Anna Wróblewska opowiada o projekcie miasta: „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Oto fragment artykułu:
Powołanie regionalnego funduszu filmowego, a następnie  komisji pozwoliło reaktywować wizerunek miasta jako atrakcyjnego miejsca lokacji zdjęć filmowych. Aby jednak profilmową polityką objąć cały region, dobrze skomunikowany i pod wieloma względami atrakcyjny dla ekip filmowych, w Łódź Film Commission powstał projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”, dofinansowany w 2013 roku ze środków Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego. „Nasz cel to zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych w całym regionie. A także szeroką krajową i międzynarodową promocję” – tłumaczy Tomasz Stangierski z Łódź Film Commission. Projekt, który trwać będzie aż do 2015 roku, ma pozwolić na rozszerzenie działalności ŁFC i na współpracę z gminami całego województwa.

Komisja tworzy więc sieć kontaktów w regionie, poszerza bazę lokacji zdjęciowych o nowe obiekty z miast i powiatów, a także uruchamia system szkoleń dla przedstawicieli gmin - po to, aby ekipy obsługiwane były według jednolitych standardów. ŁFC pracuje nad materiałami promocyjnymi dla producentów, przeprowadza działania marketingowe podczas festiwali filmowych, przygotowuje tzw. „location tours” dla przedstawicieli branży oraz cykl nieodpłatnych projekcji filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy.

Zachętą dla mniejszych miast i miasteczek w regionie powinna być wyraźnie powracająca moda na „Łódź Filmową”. Widać to chociażby w aktywności ekip w 2013 roku. Tylko w tym okresie Łódź Film Commission wsparła 25 projektów filmowych (w tym trzy międzynarodowe), a także teledyski, programy telewizyjne, reklamy komercyjne i społeczne, a także inne projekty audiowizualne. Wśród największych sukcesów ubiegłego roku należy wymienić Idę Pawła Pawlikowskiego, jeden z najchętniej oglądanych na świecie polskich filmów, który obecnie we Francji bije rekordy popularności. W 2013 roku w Łodzi były realizowane zdjęcia m.in. do „Miasta44”, „Obywatela”, „Sąsiadów” oraz do animacji „Parauszek i przyjaciele” i „Pamiętnik Florki”. W mieście jest też kręcony serial „Komisarz Alex”.

Anna Wróblewska / Magazyn Filmowy SFP  7 czerwca 2014 10:00
Scroll