Zwierzynieckie rekolekcje
Zakończyła się 14. Letnia Akademia Filmowa.

Ostatnie dni przeglądu obfitowały w spotkania z gośćmi. Reżyserka i aktorka Martha Ibarra zaprezentowała swój film o bohaterze retrospektywy Tomása Gutiérreza Alei i dzieliła się wspomnieniami o wspólnej pracy i życiu z nim.  Rosyjski aktor Wiktor Byczkow (komu to nazwisko nic nie mówi, podpowiem tylko – to Kuźmicz z serii „Osobliwości narodowego...”) opowiadał o współpracy z innym bohaterem retrospektywy – Aleksandrem Rogożkinem. Leszek Wosiewicz przedstawił swój od niedawna obecny w kinach powstańczy film „Był sobie dzieciak”, a Konrad Szołajski spotkał się z widzami po projekcji ośmiu filmów dokumentalnych. Rzadko się w Zwierzyńcu zdarza, że publiczność nie zadaje pytań, ale po wzruszającej „Joannie” Anety Kopacz tak się stało – najwyraźniej piękna opowieść i wrażliwość autorki odebrały widzom głos. Nie brakowało za to pytań i emocji na spotkaniach z ks. Markiem Lisem, który był gospodarzem cyklu „Rekolekcje filmowe”.


Kadr z filmu "Joanna". Fot. Wajda Studio

Wielkim powodzeniem niezmiennie cieszyły się nieznane filmy pakistańskie, przybyło miłośników kinematografii islandzkiej, jak zwykle oblegane były filmy z ostatniego kinowego sezonu i te niebawem wchodzące na ekrany, w tym zwycięzcy ostatnich festiwali w Wenecji i Berlinie: „Pieta” Kim Ki-duka i „Pozycja dziecka” Călina Petera Netzera. Zamykał Akademię obraz „Vodka Lemon” Hinera Saleema, z jednej strony wieńczący wysokoprocentowy cykl „Diabeł w butelce”, z drugiej – zapowiadający przyszłoroczną retrospektywę tego kurdyjskiego reżysera. Jest na co czekać.

Jeszcze słów kilka o jedynym przejawie (zdrowej) rywalizacji w Zwierzyńcu, czyli o Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych 2013. Jury w składzie: Adam Garbicz, Maciej Gil (przewodniczący), Janusz Korosadowicz, Adam Radziszewski, Paulina Skoczylas wysłuchało 10 konkursowych prelekcji w wykonaniu: Michała Adamskiego, Stanisława Dunina-Wilczyńskiego, Jolanty Hermy, Joanny Jakubik, Michała Jędrzejka, Anny Kurdy, Anny Kurzęckiej, Macieja Matusika, Doroty Pogorzelskiej i Agnieszki Staszczak – i jednogłośnie przyznało Nagrodę Główną Michałowi Jędrzejkowi za prelekcję do filmu „Hannah Arendt” Margarethe von Trotty oraz wyróżnienie Annie Kurdzie za prelekcję do filmu „Tango libre” Frédérica Fonteyne'a. Nagrodę Publiczności również otrzymał Michał Jędrzejek. Uczestnicy Konkursu spotkali się z jurorami i organizatorami na nieformalnych warsztatach, mieli też okazję „podsłuchiwać” doświadczonych prelegentów w akcji.

Choć jeszcze niedawno twierdziłem i żałowałem, że Letnia Akademia Filmowa – wspaniała, zasłużona impreza, do której, nie ukrywam, mam sentyment szczególny – straciła impet i powab, to po tegorocznej edycji odzyskałem wiarę w nią. Wyraźnie przybyło widzów, oferta filmowa i kinowa była na naprawdę wysokim poziomie, odbyło się mnóstwo inspirujących spotkań z gośćmi z (prawie) całego świata, obecne były oczywiście nieodzowny element edukacyjny i ciekawe imprezy towarzyszące... Tak, żal było opuszczać Roztocze. Ale już za niecały rok jubileuszowa, 15. Letnia Akademia Filmowa, myślę, że znów bardzo udana. Proszę zanotować w kalendarzach: 8-17 sierpnia 2014 roku i przyjechać przekonać się osobiście. Do Zwierzyńca warto zaglądać o każdej porze roku i dnia.


Maciej Gil / Portalfilmowy.pl  13 sierpnia 2013 10:14
Scroll