IPN też ma swoje nagrody filmowe!
Zakończył się 7. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów na Białorusi w  Głebokiem (Hłybokaje). Nagrody polskiego Instytutu Pamięci Narodowej otrzymały dwa filmy dokumentalne, białoruski i rosyjski.

Poinformował o tym członek festiwalowego jury Michał Kurkiewicz z Biura Edukacji Publicznej IPN. Białoruski film "Dzieci księdza Szeplewicza" (scenariusz Alena Antaniszyna, reżyseria Zoja Katowicz, Litwa 2010) otrzymał nagrodę specjalną Prezesa IPN za ukazanie roli religii i jej miejsca w życiu człowieka w latach nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu.

D

Film opowiada historię polskiego księdza, który nie wyjechał po wojnie z ZSRR do Polski i wytrwał na podziemnej placówce duszpasterskiej. W czasie pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się u swoich parafian, prowadząc podziemne duszpasterstwo; NKWD nie zdołało go wytropić. Był zaangażowany w działalność Armii Krajowej. Sowieccy partyzanci zdołali go wytropić i chcieli zamordować, ocalał dzięki ofiarnym parafianom. Po wojnie nadal
prowadził podziemne duszpasterstwo. W 1949 roku został aresztowany i skazany na 25 lat łagru. Zwolniony w 1956 roku, do 1975 roku jako jedyny ksiądz katolicki na Białorusi prowadził nielegalne duszpasterstwo, wielokrotnie będąc nękanym przez KGB.

  Z kolei "Swiatyje. Żertwy Butowskogo poligona" (scenariusz i reżyseria Aleksandr Kuprin, Rosja 2010) opowiada o podmoskiewskim poligonie strzeleckim NKWD, zwanym "rosyjską Golgotą", na którym rozstrzeliwania trwały od 1935 roku do początku lat 50. Według oficjalnych danych od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam 20765 osób. Wśród ofiar było ponad 1000 Polaków i ponad 1000 duchownych rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W Butowie zginął m.in. metropolita leningradzki Serafim, zaliczony w 1997 roku w poczet prawosławnych świętych. Duchownych zgładzonych na podmoskiewskim poligonie upamiętnia poświęcona w 2007 roku cerkiew Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich w Butowie. Film Kuprina otrzymał nagrodę specjalną dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN za uczczenie pamięci ofiar masowych mordów NKWD.

IPN zaprosił reżysera na 3. Przegląd Filmowy "Echa Katynia", który IPN zorganizuje w kwietniu 2012 roku, jest więc szansa, że film o Butowie obejrzy polska publiczność - powiedział Kurkiewicz.
WRÓB / informacja prasowa  10 września 2011 15:31
Scroll