Kieślowski ponad granicami
Fascynacja twórczością Krzysztofa Kieślowskiego trwa. I zatacza coraz szersze kręgi. Z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci reżysera Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało kolejne prezentacje wystaw poświęconych jego osobie.

31 sierpnia w Kanadzie została zaprezentowana wystawa „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym”. Ekspozycja została otwarta podczas Toronto International Film Festival, jednego z największych festiwali filmowych na świecie. Kanadyjczycy będą mogli ją podziwiać przez blisko 3 tygodnie. Wystawa składa się z 50 plakatów z całego świata, pochodzących z lat 1976-1994. Oprócz plakatów polskich, autorstwa znakomitych twórców takich jak Andrzej Pągowski, Jakub Erol i Andrzej Krauze, na wystawie znajdują się m.in. plakaty hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie, koreańskie, duńskie, rosyjskie, czeskie, niemieckie, angielskie i francuskie. Ekspozycja była już prezentowana m.in. w Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Madrycie, Trondheim, Bari, Budapeszcie, Singapurze, Jerozolimie, Hajfie, Stuttgarcie, Murcji, Koryncie i Caceres. Wystawa jest współfinansowana przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami przedsięwzięcia są: Konsulat Generalny RP w Toronto i Stowarzyszenie YouNxt w Toronto.

Kolejna ekspozycja poświęcona reżyserowi, „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”, która od 2005 r. objechała już niemal cały świat i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, była prezentowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Cinefest w Miszkolcu na Węgrzech (17-25 sierpnia), a następnie zostanie pokazana w Bibliotece Miejskiej w Keszthely (Węgry), gdzie pozostanie do początku listopada. Partnerem wystawy jest Instytut Polski w Budapeszcie. W listopadzie jest także planowana jej prezentacja na MFF FeST w Cluj w Rumunii.

 






WRÓB / Magazyn Filmowy SFP 3/2009  10 września 2011 14:29
Scroll