Scenarzyści
Członkowie Koła Scenarzystów SFP


Maciej Karpiński - Przewodniczący Koła Scenarzystów SFP

Maciej Karpiński, scenarzysta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i teatralny. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1974). Debiutował w 1969 tekstami satyrycznymi w programie Teatru STS, z teatrem tym współpracował także w latach następnych. Jako krytyk związany z redakcjami wielu pism. W latach 80. przebywał w USA pracując jako wykładowca na wielu uniwersytetach. W 1987 powrócił do Polski. W latach 1989-94 był wiceprezesem SFP. W 1989 objął funkcję kierownika literackiego Studia Filmowego "Perspektywa". W 1991 został wykładowcą Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Wieloletni (do roku 2005) dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od roku 2005 pełni funkcję pełnomocnika Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej d/s promocji zagranicznej.


Grzegorz Łoszewski - Wiceprzewodniczący Koła Scenarzystów SFP

Grzegorz Łoszewski, scenarzysta, autor obsypanego nagrodami scenariusza "Komornik" (reż. F.Falk) oraz scenariusza "Bez wstydu" (reż. Filip Marczewski). Ma w swoim dorobku ponad dziesięć scenariuszy i adaptacji dla teatru telewizji m.in.: "Szkarłatna litera" (reż. M. Dejczer), "Od szóstej do szóstej" (reż. F. Zylber), "Naparstek Pana Boga" (reż. P. Łysak), "Stygmatyczka" (reż. W. Nowak); kilkanaście oryginalnych i napisanych na zamówienie scenariuszy filmowych (historie własne i adaptacje, seriale i filmy telewizyjne), w tym m.in.: pomysł cyklu ŚWIĘTA POLSKIE, TVP. W ramach tego cyklu napisał scenariusze trzech 60 minutowych filmów: m.in. "Noc Świętego Mikołaja" (reż. J. Kondratiuk, nagroda za scenariusz na XXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni). Jest wszechstronnym scenarzystą, pisał także sitcomy oraz jest współautorem adaptacji seriali telewizyjnych. Napisał ponad 30 odcinków, w tym kilkanaście oryginalnych do serialu "Miodowe lata", TV Polsat (reż. M. Wojtyszko), jest również współautorem adaptacji serialu "Kasia i Tomek", TVN (reż. J. Bogajewicz).
   
Członkowie Zarządu Koła Scenarzystów SFP

Piotr Borkowski, ur. w 1972 w Olsztynie. Absolwent anglistyki UW. Filmoznawca, kulturoznawca. Wykładowca w Instytucie Filologii Angielskiej SWPS. Jako scenarzysta współpracuje z żoną, Elizą Borkowską oraz reżyserami młodszego pokolenia (Bartek Konopka, Maciej Górski, Leszek Molski, Jacek Nagłowski). Współautor scenariusza wielokrotnie nagradzanej "Trójki do wzięcia" w reżyserii Bartka Konopki, filmu zrealizowanego w pierwszej edycji programu "30 minut", scenariuszy "Jeremi 1980/81" (reż. Maciej Górski) i "Dół" (reż. Leszek Molski) skierowanych do produkcji w programie "30 minut" oraz scenariusza "Lęk wysokości", pełnometrażowego debiutu fabularnego Bartka Konopki w produkcji w Studiu Munka. Przygotowuje do realizacji projekt filmu fabularnego "Fade out" (producent: Centrala).

Feliks Falk, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, dramatopisarz. W 1966 roku ukończył studia na wydziałach malarstwa i grafiki warszawskiej ASP (studiował w latach 1959-66). Był redaktorem graficznym miesięcznika "Magazyn Polski". Jest autorem wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych, jako dramatopisarz debiutował w 1967 jednoaktówką "Winda". Pracownik naukowy PWSFTviT w Łodzi, kierownik Studium Scenariuszowego. Współwłaściciel i szef studia produkcyjnego "Fokus Film". Autor m.in. "Wodzireja", "Samowolki", "Komornika", a ostatnio "Enen" i "Joanny".


Joanna Kos-Krauze - reżyser i scenarzystka. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych. Wraz z mężem, Krzysztofem Krauze stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Była pomysłodawcą, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu "Mój Nikifor" (2004). Pracowała z mężem także przy filmach telewizyjnych z cyklu Wielkie rzeczy. W 2006 roku jako współreżyser i współscenarzystka odebrała Złote Lwy na XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kolejny obraz stworzony wspólnie z mężem "Plac Zbawiciela", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków. Obecnie z Krzysztofem Krauze pracuje nad scenariuszem "Na imię miałam Papusza" o losach cygańskiej poetki Papuszy i jej odkrywcy, polskim poecie, Jerzym Ficowskim, a także przygotowuje się do zdjęć do filmu "Ptaki śpiewają w Kigali".

 
Oriana Kujawska, scenarzystka, absolwentka Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi, organizatorka i współtwórca koncepcji dorocznej branżowej konferencji dla scenarzystów Script Forum oraz warsztatów dla scenarzystów Laboratorium Scenariuszowe. Pracuje jako koordynator prac literackich i developmentu w Studiu Munka przy SFP. Finalistka konkursu Hartley-Merrill ze scenariuszem pełnometrażowej fabuły "Dzidziuś", autorka półgodzinnych scenariuszy fabuł (do Programu 30 minut), a także 13 odcinków zakupionego przez telewizję autorskiego serialu dla młodzieży, script doctor scenariuszy filmów fabularnych. Absolwentka Studia Prób w Szkole Wajdy oraz międzynarodowych warsztatów mi.in. programu zaawansowanego rozwoju scenariusza Mediterranean Film Institute, programu dla doradców scenariuszowych organizowanego przez Midpoint przy FAMU oraz programu dla scenarzystów adaptacji literackich AdaptLab przy TorinoFilmLab.


Jan Purzycki
, scenarzysta filmowy i telewizyjny. W latach 1990-92 był kierownikiem literackim studia Filmowego "Dom", w latach 1990-93 wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor m.in. "Wielkiego Szu", "Piłkarksiego pokera", a ostatnio przez wiele lat pracował jako jedyny autor serialu "Złotopolscy". 

 
Lista członków Koła Scenarzystów SFP


 1.     Ankiewicz Dżamila
 2.     Arnold Agnieszka
 3.     Bahdaj Marek
 4.     Bielska Hanna
 5.     Błaszczyk Dariusz
 6.     Borkowski Piotr
 7.     Bryll Ernest
 8.     Brzozowska Anna
 9.     Bulanda Ewa
 10.     Cendrowski Maciej
 11.     Chomiuk Kamil
 12.     Cząba Marcin
 13.     Dembski Aleksander
 14.     Didik Joanna
 15.     Domańska Aleksandra
 16.     Dowjat Jan
 17.     Feliks Falk
 18.     Gadzinowski Piotr
 19.     Głowacki Janusz
 20.     Harasimowicz Cezary
 21.     Hendrykowski Marek
 22.     Holland Agnieszka
 23.     Kamiński Jarosław
 24.     Karpiński Maciej
 25.     Kasperski Wojciech
 26.     Kasprzycki Jacek
 27.     Kata Mariusz
 28.     Kępczyk-Asfaw Wanda
 29.     Kołodziej Janusz
 30.     Kondracki Jacek
 31.     Korneluk Marcin
 32.     Kos-Krauze Joanna
 33.     Kowalewski Zbigniew
 34.     Krakowiak-Kondracka Agnieszka
 35.     Krasuska Anna
 36.     Krauze Krzysztof
 37.     Kreutz Marek
 38.     Kuczyński Paweł
 39.     Kujawska-Dowjat Oriana
 40.     Kuźnik Stanisław
 41.     Kwiecień Artur
 42.     Lechowicz Marek
 43.     Legawiec Ewa
 44.     Lelito Andrzej
 45.     Lepianka Wojciech
 46.     Lusiński Jacek
 47.     Łepkowska Ilona
 48.     Łoszewski Grzegorz
 49.     Mańczyk Łukasz
 50.     Miękus Robert
 51.     Mostowik-Wanat Monika
 52.     Mularczyk Andrzej
 53.     Mydlarska Anna Maria
 54.     Nawój Ewa
 55.     Nowakowski Przemysław
 56.     Nyczka Ryszard
 57.     Odoliński Maciej
 58.     Olejnik Agnieszka
 59.     Ołdak Zofia
 60.     Pawlukiewicz Ewa
 61.     Pączek Jakub
 62.     Piątkowski Wiktor
 63.     Pisarek Maciej
 64.     Porembny Edward
 65.     Powalisz Monika
 66.     Purzycki Jan
 67.     Pytka Ewa
 68.     Ratusińska Ewa
 69.     Rembiś Jacek
 70.     Rzączyński Krzysztof
 71.     Sadurska Agnieszka
 72.     Skarżycki Rafał
 73.     Skiba Małgorzata
 74.     Sorbian-Kasprzycka Tamara
 75.     Strękowski Jan
 76.     Strzałka Iwona
 77.     Strzembosz Maciej
 78.     Tomczyk Wojciech
 79.     Trela Grażyna
 80.     Urbanek Henryk
 81.     Wasilka Karol
 82.     Wilk Lesław
 83.     Wleklik Magdalena
 84.     Wojnach Andrzej
 85.     Wojniak Jerzy Leonard
 86.     Wojtyszko Maciej
 87.     Wrzoskowicz Wojciech
 88.     Zabłocki Michał
 89.     Zamojski Jan  14 czerwca 2012 16:43
Scroll