Baza / Ludzie polskiego filmu
Baza / Ludzie polskiego filmu
Urodziny Jacka Bromskiego
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, producent i scenarzysta Jacek Bromski, autor filmów "Zabij mnie glino", "U Pana Boga za piecem", "Uwikłanie", 19 grudnia kończy 65 lat.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, producent i scenarzysta Jacek Bromski, autor filmów "Zabij mnie glino", "U Pana Boga za piecem", "Uwikłanie", 19 grudnia kończy 65 lat.


Urodził się  we Wrocławiu. W latach 1965-1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972-1974 polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1974 do 1978 roku reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.


 
Jacek Bromski w Cannes, fot. AKPA.


W latach 70. był popularnym prezenterem muzycznym, prowadził m.in. festiwale w Sopocie i Opolu. W 1988 roku razem z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy Zebra.

Jako reżyser ma w dorobku ponad 15 filmów, których w większości jest również scenarzystą lub współscenarzystą. W 1980 roku razem z Jerzym Gruzą wyreżyserował film muzyczny w koprodukcji polsko-belgijsko-brytyjskiej "Alicja", oparty na motywach powieści Lewisa Carolla. W 1984 nakręcił pełnometrażowy film telewizyjny "Ceremonia pogrzebowa", za który otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 r.



Janusz Majewski, honorowy prezes SFP,  i Jacek Bromski, FPFF w Gdyni, 40-lecie SFP, fot. SFP

Dwa kolejne filmy Bromskiego - sensacyjny "Zabij mnie glino" i komedia romantyczna "Sztuka kochania" odniosły wielki sukces frekwencyjny i należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80-tych. "Sztuka kochania" została uznana przez widzów za najlepszy film 1988 roku, a film "Zabij mnie glino" uhonorowano Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1991-1993 wyreżyserował serial telewizyjny oraz filmy fabularne z cyklu "Kuchnia Polska", który był panoramą losów kilku polskich rodzin od czasów stalinowskich aż do początku lat 90-tych. Serial "Kuchnia Polska" wygrał plebiscyt telewidzów na najpopularniejszy film roku 1993.

"Dzieci i ryby" i "U Pana Boga za piecem" to komedie osadzone w nowej polskiej rzeczywistości. "U Pana Boga za piecem", ciepły obraz polskiej prowincji na pograniczu polsko-białoruskim, otrzymał rekordową liczbę nagród (aż siedem) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


 
Martin Scorsese i Jacek Bromski, fot. Kuźnia zdjęć

"To ja złodziej", obyczajowa, gorzka komedia o nastoletnich złodziejach samochodów, została obsypana nagrodami festiwalowymi. W 2001 roku, otrzymała Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata, jak również wyróżnienie jury katolickiego i nagrodę za scenariusz. Kilka miesięcy później film ten otrzymał nagrodę na Wine Country Film Festival w Kalifornii za scenariusz i reżyserię.

"Kariera Nikosia Dyzmy", satyra polityczna, była jednym z największych przebojów kinowych 2002 roku. W 2005 roku reżyser kręcił pierwszą polsko-chińską koprodukcję "Kochankowie Roku Tygrysa".

"U Pana Boga w ogródku" (2007), kontynuacji "U Pana Boga za piecem", przyciągnęła do kin ponad 312 tys widzów i otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W kwietniu 2009 roku film otrzymał nagrodę za najlepszy film zagraniczny oraz Nagrodę Specjalną Jury na 42. Festiwalu Filmowym w Houston. Zamknięciem podlaskiej trylogii był nakręcony w 2009 roku film "U Pana Boga za miedzą", nagrodzony na festiwalu Golden Rooster w Chinach. W 2010 roku reżyser wrócił do gatunku filmu sensacyjnego, ekranizując bestsellerową powieść Zygmunta Miłoszewskiego"Uwikłanie".



Janusz Kijowski, Jacek Bromski, Janusz Chodnikiewicz, posiedzenie Zarządu Głównego SFP, 2011 rok, fot. Marcin Kułakowski 

W Studiu Filmowym "Zebra" był koproducentem filmów m.in. Juliusza Machulskiego ("Kiler",1997 , "Kiler-ów 2-óch, 1999, "Superprodukcja", 2002) i Władysława Pasikowskiego ("Kroll", 1991, "Psy", 1992). Jako koproducent trzykrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy: "Historie miłosne" Jerzego Stuhra (1995), (nagroda FIPRESCI w Wenecji w 1997), "Dług"Krzysztofa Krauze (1999) i "Dzień Świra" Marka Koterskiego (2002).


Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Jacek Bromski kieruje nieprzerwanie od 1996 roku, przekształcając je w potężną, integrującą środowisko organizację zawodową filmowców. W listopadzie tego roku rozpoczął swoją piątą kadencję na stanowisku prezesa Stowarzyszenia.

Kierował zakończonymi  sukcesem akcjami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii, współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej jako pierwszy Przewodniczący rady PISF (w latach 2005-2008).  Jest założycielem działającej przy Stowarzyszeniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych

W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, a w 2011 r. uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


 

 


KS / www.jacekbromski.pl  18 grudnia 2011 12:06
Scroll