Baza / Ludzie polskiego filmu
Baza / Ludzie polskiego filmu
Daniel Olbrychski obchodzi 50. Jubileusz
Daniela Olbrychskiego jako aktora filmowego odkrył Janusz Nasfeter, ale pierwszą znaczącą rolą była postać Rafała Olbromskiego w „Popiołach” Andrzeja Wajdy.

Olbrychski w filmie "Potop", fot. 100latpolskiegofilmu.pl

Daniel Olbrychski – aktor teatralny i filmowy obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. O swoich osiągnięciach i sukcesach opowiadał na konferencji prasowej w Teatrze 6. piętro.


Daniela Olbrychskiego jako aktora filmowego odkrył Janusz Nasfeter, ale pierwszą znaczącą rolą była postać Rafała Olbromskiego w „Popiołach” Andrzeja Wajdy.
– Andrzej Wajda przyszedł szukać aktorów do swojego filmu w szkole teatralnej i wybrał mnie do roli Wolbromskiego – opowiadał Olbrychski podczas spotkania – Spojrzałem na niego, pewnie z nieśmiałości, takim łobuzerskim bokserskim spojrzeniem. Nie wiedziałem, że właśnie taki charakter był mu potrzebny do „Popiołów” – dodał jubilat.

W Teatrze 6.piętro 10 grudnia z okazji jubileuszu odbędzie się uroczysta premiera spektaklu „Po drodze do Madison”. To adaptacja powieści Roberta J. Wallera zatytułowanej „Co się wydarzyło w Madison County”. Znany jest także film pod tym tytułem w reżyserii Clinta Eastwooda, w którym razem z Meryl Streep zagrali główne role.
Na scenie Danielowi Olbrychskiemu towarzyszyć będzie Dorota Segda. Zagrają czterdziestolatków, których połączył pełen namiętności romans.

Oprócz spektaklu z okazji jubileuszu w Teatrze 6. piętro odbędą się warsztaty prowadzone przez Daniela Olbrychskiego dla młodzieży, podczas których można będzie obejrzeć dwa mniej znane publiczności filmy z jego udziałem: "Miłosne pas" i "Jedni i drudzy" w reżyserii Claude'a Leloucha i spektakl telewizyjny „Otello”.

Benefis Daniela Olbrychskiego zaplanowano na grudzień, bowiem debiut artysty odbył się 13 grudnia 1961 roku. Do pierwszego występu publicznego aktora doszło w telewizji. – Wystąpiłem wtedy w studiu poetyckim niedawno zmarłego Andrzeja Konica. Był to mój pierwszy artystyczny patron, a później przyjaciel. Recytowałem „Parademarsz” i „Grande valse brillante” z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima. Nie miałem wtedy nawet 17 lat – powiedział aktor.



EJ / portalfilmowy.pl  17 listopada 2011 09:05
Scroll