Baza / Historia polskiego kina
Baza / Historia polskiego kina
Premiera "Pana Tadeusza" z 1928 roku w nowym Iluzjonie
W dniach 9 – 11 listopada 2012 w odremontowanym, zabytkowym budynku kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, odbędzie się re-premiera zrekonstruowanego w technologii 4K niemego zabytku filmowego „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z roku 1928.
Re- premiera filmu odbędzie się z towarzyszeniem muzyki na żywo, specjalnie na tę okazję skomponowanej przez Tadeusza Woźniaka we współpracy z Tomaszem Szymusiem, Tomaszem Filipczakiem  i Piotrem Woźniakiem.
Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w zaawansowanej technologii 4K. Zrekonstruowana kopia filmu powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych  na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, szczęśliwie odnalezione przez mieszkankę Wrocławia w roku 2006.



Film, który budzi w widzach zainteresowanie arcydziełem literatury ojczystej, jest filmem dobrym, a reżyser, który porywa się z motyką – przepraszam – z objektywem – na słońce mickiewiczowskie (...) zasługuje na szczerą wdzięczność widzów. Tak o „Panu Tadeuszu” pisała „Gazeta Warszawska” w 1928 roku. Po ponad osiemdziesięciu latach, kolejne pokolenie widzów będzie miało okazję zobaczyć jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego: pierwszą filmową wersję epopei narodowej Adama Mickiewicza.  Uroczysta premiera „Pana Tadeusza” odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie.
 
Film Ordyńskiego nie był pierwszą próbą przeniesienia „Pana Tadeusza” na ekran. Niespełna rok po odzyskaniu niepodległości biuro wynajmu „Petef” zleciło realizację tego dzieła znanemu operatorowi Zygfrydowi Mayflauerowi. Nakręcono ponad tysiąc metrów taśmy, odpowiadających 30 minutom projekcji, jednak z przyczyn technicznych ekranizacji nie ukończono.

Re-premiera odrestaurowanego „Pana Tadeusza” okazała się być na tyle atrakcyjnym wydarzeniem, że blisko czterdzieści kin z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całej Polsce zdecydowało się zorganizować pokaz pod swoim dachem. Więcej informacji na: www.kinastudyjne.pl

Warszawskiej re-premierze w kinie Iluzjon towarzyszyć będą warsztaty filmowe przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie tego przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza, a także multimedialna wystawa - przewodnik po niezwykłej historii filmu, pełen unikatowych materiałów ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Szczegóły i rejestracja na: www.pantadeusz1928.pl

Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.


EJ / Filmoteka Narodowa  7 listopada 2012 09:00
Scroll