"Gwałty i tortury hord bolszewickich nie ominęły nawet starców i dzieci" – alarmował napis w filmie „Dla Ciebie, Polsko” (1920). Inny – z „Mogiły Nieznanego Żołnierza” (1927) – uspokajał: "Front polski ruszył naprzód. Armie sowieckie w odwr
29 lipca zmarł w Warszawie w 56 roku życia Dariusz Kuc, znakomity operator filmowy, od roku 2011 pełniący funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego.
O Studiu im. Karola Irzykowskiego z Magdaleną Łazarkiewicz rozmawia Iwona Cegiełkówna.
Dawno, dawno temu w czasach, gdy nie było jeszcze telewizji, był sobie seans filmowy. Schronienie kinomanów i bezdomnych kochanków. Składał się on z kroniki, dodatku i filmu fabularnego.
W dramatycznych okolicznościach toczy się prywatyzacja spółki Studio Filmowe KRONIKA Polska Kronika Filmowa.
Jest w polskiej kinematografii film o piłce nożnej, który stał się świetnie znany, często przywoływany, a wręcz symboliczny.
Już w poniedziałek Gdynia przeistoczy się w stolicę polskiego kina. Nadmorskie miasto zawsze zajmowało w sercach i obiektywach filmowców specjalne miejsce. Oto lista filmów z Gdynią w tle
Podczas Gdynia Film Festival w ramach sekcji Dzieła nieznane będzie można poznać, lub przypomnieć sobie po latach, interesujące filmy Tadeusza Chmielewskiego, Janusza Majewskiego, Stanisława Różewicza i Jana Rybkowskiego.
Wielkanoc przybiera wykształcone formy: rodziny gromadzi na uroczystym śniadaniu, wierzącym nakazuje uczestniczyć w obrzędach kościelnych. Odwołuje nas do do Pasji: męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jak pokazuje różne wymiary Wielkanocy
Mija 50 lat od premiery pełnometrażowego debiutu Romana Polańskiego. Na świecie rozgłos i pozytywne przyjęcie: nominacja do Oscara i Złotego Lwa oraz nagrody BAFTA, okładka "Time'a". W Polsce oficjalna wrogość.