Baza / Środowisko filmowe
Baza / Środowisko filmowe
Jerzy Płażewski obchodzi urodziny
Każdy, kto interesuje się kinem, wie kim jest Jerzy Płażewski. Od ponad sześciu dekad towarzyszy On widzom w poznawaniu świata filmu jako krytyk i historyk. Człowiek - instytucja. 27 sierpnia obchodzi 88 urodziny.

Jest synem Ignacego Płażewskiego, popularyzatora i historyka fotografii, autora "Dziejów fotografii polskiej". Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1950). Już w czasie studiów publikował recenzje filmowe między innymi w "Odrodzeniu", od 1949 pracował w tygodniku "Film" i publikował recenzje w "Życiu Literackim". Od 1952 do 1956 był kierownikiem działu filmowego w "Przeglądzie Kulturalnym", a w latach 1956-57 kierował miesięcznikiem "Film na świecie".


Jerzy Płażewski, fot. SFP

Starsi pamiętają, że kiedyś w Pałacu Kultury i Nauki było Kino Dobrych Filmów "Wiedza". W holu znajdowała się skrzyneczka, do której widzowie wrzucali swoje typy filmowe, które chcieliby zobaczyć na ekranie. To kino w 1960 roku założył Jerzy Płażewski i kierował nim do 1985, przygotowując odtwarzane z taśmy zagajenia do prezentowanych tam filmów.

W 1965 obronił pracę doktorską z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1968 był kierownikiem działu zagranicznego miesięcznika "Kino" i nadal jest członkiem jego redakcji.

Napisał wiele książek poświęconych kinu w tym "Język filmu", "Historię filmu dla każdego" (ostatnie, siódme wydanie pod tytułem "Historia filmu 1895-2005") czy "Historię kina francuskiego". Wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, między innymi w Cannes (jest jednym z weteranów festiwalu, wyróżnionym specjalnym medalem organizatorów), Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Acapulco, Locarno, Karlowych Warach, Mannheim, Mar del Plata, Gdyni i Krakowie. Dzięki osobistym przyjaźniom z dyrektorami międzynarodowych festiwali był często łącznikiem Polski z kinem światowym. Nawet gdy na festiwalach nie było polskich filmów, był na nich Jerzy Płażewski.

Traktuje On kino z najwyższą powagą, być może czas, gdy próbowało ono mierzyć się z najważniejszymi pytaniami, najsilniej odcisnął się na Jego zawodowej biografii. Konsekwencją takiego stosunku do pracy, która pozostaje pasją, jest drobiazgowa wręcz skrupulatność. Systematyczność, z jaką krytyk i historyk kina porządkuje filmowe zdarzenia i zjawiska, przypomina podejście bardziej kojarzone z naukami ścisłymi: matematyką czy biologią.

I taki wizerunek Jerzego Płażewskiego byłby się zapewne utrwalił gdyby nie Piotr Dumała, który zaprosił nobliwego krytyka do współpracy przy swoich najnowszych animacjach. W obrazach "Dr Charakter" i "Dr Charakter II" Jerzy Płażewski użycza głosu tytułowemu bohaterowi, wykazując się nie tylko poczuciem humoru, ale i dużym dystansem do samego siebie.

Jerzy Płażewski należy  Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FIPRESCI i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymał dwukrotnie Nagrodę im. Karola Irzykowskiego.

Niezwykła jest aktywność, wytrwałość i niezłomność Jerzego Płażewskiego - proszę zajrzeć na jakikolwiek pokaz prasowy: tam w gronie krytyków i recenzentów zobaczycie Państwo starszego, szacownego Pana z nieodłącznym długopisem z żaróweczką.

Na nieblaknącej pasji Jerzego Płażewskiego skorzystają użytkownicy serwisu Portalfilmowy.pl. Od września będzie On pisał dla nas bloga.

Redakcja / Portalfilmowy.pl  27 sierpnia 2012 06:49
Scroll