Baza / Edukacja i kultura filmowa
Baza / Edukacja i kultura filmowa
siedziba GCF - wizualizacja
fot. Arch Deco
Gdynia. Nowa filmowa inwestycja
W samym sercu filmowego miasta, tuż obok Teatru Muzycznego, powstaje piękne Gdyńskie Centrum Filmowe. Obiekt ten ma szansę stać się jednym z kluczowych miejsc kulturalnych miasta, w tym także Festiwalu Filmowego. Tu też będzie mieć siedzibę Gdyńska Szkoła Filmowa.
Wszyscy bywalcy festiwalu znają ten teren doskonale. Plac Grunwaldzki dzisiaj to pusta przestrzeń obok Teatru Muzycznego i starej muszli koncertowej. Na razie. Właśnie tam stanie nowy budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego.

W budynku GCF znajdą się sale kina studyjnego – otwarte dla mieszkańców Gdyni i regionu, klub filmowy, restauracja, sklep multimedialny, biura na wynajem, biuro Festiwalu filmowego w Gdyni oraz siedziba Pomorskiej Fundacji Filmowej, organizatora szkoły. Gdyńska Szkoła Filmowa przygotowała ofertę warsztatów filmowych i fotograficznych dla młodzieży szkolnej, która będzie mogła korzystać z pracowni filmowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej.  Szkoła będzie zajmowała ok. 40 proc. powierzchni.

To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie  Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego, Plaży Miejskiej, Muzeum Miasta Gdyni i planowanego Forum Morskiego. Plac Grunwaldzki leży u podnóża Kamiennej Góry - zielonej enklawy miasta.„Punktem wyjścia dla koncepcji nowego Placu Grunwaldzkiego było uporządkowanie przestrzeni oraz nadanie jej uniwersalnego charakteru jako nowoczesnego miejskiego salonu - miejsca spotkań”, tłumaczy swoją koncepcję pracownia architektoniczna Arch Deco, która przygotowała projekt budynku.


Wizualizacja GCF, fot. Arch Deco

Decyzja o umieszczeniu Centrum w tym miejscu jest konsekwencją myślenia władz miasta o Gdyni Filmowej. Już w wywiadzie do książki jubileuszowej „A statek płynie... XXX lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych” prezydent miasta Wojciech Szczurek zwracał uwagę na stopniowe i świadome budowanie powierzchni festiwalowej na terenie przy Skwerze Kościuszki. „Specyfika Festiwalu ma swoje źródło w przestrzeni miasta”, tłumaczył prezydent. Teren, którego głównymi punktami są: Teatr Muzyczny, Centrum Gemini, rzeźba upamiętniająca filmy laureatów pod Teatrem, Muzeum Miasta Gdyni zostanie  teraz uzupełniony o jeden z kluczowych obiektów. Tym bardziej, że przyszłość Centrum Gemini jest niepewna, podobnie jak kłującego w oczy szarego, niezmodernizowanego Hotelu Gdynia, ukochanego miejsca pobytu gości festiwalowych, niezrażonych postępującym zniszczeniem budynku.

Główne wejście do GCF mieścić się będzie przy ulicy Armii Krajowej. Jedną ze "ścian" zamknięcia przestrzennego placu stanowić będzie porośnięta bujną zielenią Kamienna Góra, zaś przeciwległą stronę zamknie szpaler drzew wzdłuż ulicy Armii Krajowej. „Kształt budynku wynika również z chęci uhonorowania i podkreślenia ciągu pieszego i widokowego prowadzącego od strony Pomnika Harcerza do morza”, tłumaczą architekci, dodając, że ta forma szkoły podkreśli modernistyczne kamienice na Armii Krajowej.  Pod placem zbudowany zostanie parking podziemny dla potrzeb szkoły i Teatru Muzycznego.

W budynku znajdą się  trzy sale kina studyjnego wraz z klubem, dostępne również dla gości z zewnątrz. Jak tłumaczy Leszek Kopeć,  prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej, gospodarza szkoły,  największa aula będzie pełniła jednocześnie funkcję sali kinowej. Wszystkie trzy sale poszerzą także przestrzeń Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ciekawym szczegółem architektonicznym jest wkomponowanie w przestrzeń projektu czerwonego dywanu, który będzie elementem stałej wewnętrznej architektury Centrum.

Obok Centrum Filmowego znajduje się przestrzeń szkolna, z centralnie umieszczonym Forum Studenckim, z którego można będzie zerkać na malowniczy Pas Nadmorski Gdyni. Niewątpliwą atrakcją budynku będą tarasy restauracji i klubu. Elewacja budynku projektowanej Szkoły Filmowej w Gdyni jest w całości szklana, a architektom zależy na wrażeniu lekkości i nowoczesności obiektu, który korespondować będzie z monumentalnym budynkiem Teatru Muzycznego. Architekci podkreślają, że budynek zaprojektowany został według idei  „green technology”, energooszczędnie. Będzie również dostosowany do osób niepełnosprawnych.


Wizualizacja GCF, fot. Arch Deco

  Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w 2010 roku. Wówczas to pierwsza w Polsce Północnej szkoła filmowa rozpoczęła ćwiczenia, seminaria i wykłady na trwającym dwa lata Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje do 700 godzin zajęć. Program nauczania GSF obejmuje m.in.reżyserię filmu fabularnego, pracę z aktorem, reżyserię filmu dokumentalnego, sztukę operatorską, scenariopisarstwo, montaż filmu fabularnego oraz filmu dokumentalnego, dźwięk i muzykę w filmie, fotografikę, historię i estetykę filmu fabularnego oraz dokumentalnego. Autorem programu nauczania GSF jest  Robert Gliński. Szkoła jest projektem edukacyjnym o charakterze niekomercyjnym. Od słuchaczy nie jest pobierane czesne. Głównym mecenasem szkoły jest Miasto Gdynia, a organizatorem Pomorska Fundacja Filmowa.

Ostatni rok był najważniejszym w krótkiej historii Szkoły. Pierwszy rocznik absolwentów zaprezentował swoje etiudy, które błyskawicznie podbiły międzynarodowe i krajowe festiwale. „Olena” Elżbiety Benkowskiej rozpoczęła swoją karierę od udziału w konkursie krótkich metraży w Cannes, a „Matka” Łukasza Ostalskiego zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Dzisiaj zajęcia odbywają się w przemysłowym budynku na ulicy Wrocławskiej, dostosowanym tymczasowo do potrzeb studentów i Fundacji. Przyszły budynek GCF na Placu Grunwaldzkim jest jednym z Projektów Miejskich, sfinansowanych ze środków Inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Planowane otwarcie obiektu przewidziane jest na 2016 rok.

„Genius loci tego miejsca inspiruje i zachwyca twórców. Mamy wiele miast nadmorskich, ale niewiele takich, jak Gdynia, w tak dużym stopniu otwartych na morze. Morze inspiruje – piękne, spokojne czy wzburzone staje się częścią festiwalowej przestrzeni”, mówił prezydent Gdyni o przestrzeni Gdyni Filmowej. Zważywszy dodatkowo na fakt, że wkrótce zostanie przywrócona kolejka  na Kamienną Górę, można mieć uzasadnione wrażenie, że już niedługo  festiwal w Gdyni obudowany zostanie licznymi malowniczymi filmowymi i pozafilmowymi atrakcjami. Wielofunkcyjność budynku to dobre rozwiązanie, które spowoduje, że nowa, ambitna szkoła stanie się nierozerwalną częścią tkanki miejskiej i na stałe wpisze się  w krajobraz kulturalnej Gdyni. A z jego niewątpliwych walorów goście festiwalu czerpać będą pełnymi garściami.


Anna Wróblewska / materiał własny  8 lutego 2014 13:37
Scroll