Baza / Edukacja i kultura filmowa
Baza / Edukacja i kultura filmowa
Najważniejsze festiwale filmowe w Polsce cz. IV
FESTIWALE TEMATYCZNE
Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk
Organizator: Fundacja Transatlantyk
Miejsce: Poznań
Termin: sierpień
Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. Transatlantyk to nowa artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film chce budować silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Pragnie inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne. Transatlantyk będzie Otwarty, Odważny i Glokalny.
Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Kontakt:
Fundacja Transatlantyk
ul. Św. Marcin 80/82 pok. 208
61-809 Poznań
tel.: 48 61 64 65 263
kom.: 48 505 495 007
office@transatlantyk.org
ul. Chocimska 35/25
00-791 Warszawa
kom.: 48 505 495 008
office@transatlantyk.org

Festiwal Muzyki Filmowej
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe, RMF Classic
Termin: maj
Miejsce: Kraków

Festiwal jest imprezą o międzynarodowym zasięgu, poświęconą muzyce komponowanej dla filmu. Odbywa się w Krakowie, od 2008 r. Jak zaznaczają organizatorzy, data powołania go łączy się z setną rocznicą powstania muzyki filmowej – w 1908 r. w Paryżu napisana została pierwsza partytura filmowa (autor: Camille Saint-Saëns dla obrazu „L’Assassinat du duc de Guise”). Zgodnie z założeniem, festiwal ma wyróżniać się wysoką jakością wykonania muzyki, łączonej z wysoką jakością projekcji filmowych. Do udziału w nim zapraszani są najlepsi wykonawcy – m.in. orkiestra Sinfonietta Cracovia.
Jednym z głównych celów imprezy jest konsolidowanie środowisk kompozytorskich, muzycznych i filmowych, a także nowoczesne upowszechnianie kultury filmowej w kraju i zagranicą. Jak zapowiadają twórcy, współpraca ta będzie miała wyraz w wieloletnich projektach muzyczno-filmowych. Do udziału w pierwszej edycji festiwalu zaproszony został m.in. francuski kompozytor Eric Serra, autor muzyki do takich filmów jak:  „Wielki Błękit”, „Nikita” czy „Leon Zawodowiec”.
W programie znajdują się zarówno koncerty w sali krakowskiej Filharmonii, jak i wielkie koncerty plenerowe. Organizatorzy dbają także o różnorodność gatunkową – repertuar festiwalu obejmuje m.in. retrospektywy, koncerty monograficzne uznanych kompozytorów i przygotowywane z rozmachem, masowe widowiska filmowo-muzyczne.

Kontakt:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Olszańska 7
31-513 Kraków
tel. (0-12) 424 96 50
fax: (0-12) 424 96 52
e-mail: poczta@biurofestiwalowe.pl
godziny pracy biura: 8.30 - 16.30
http://www.fmf.fm/

Festiwal Polskich Wideoklipów - Yach Film
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Intermedialnej „Bursztynowe Oko”
Termin: październik
Miejsce: Gdańsk

Festiwal Yach Film to jedyna w swoim rodzaju impreza w Polsce, która prezentuje i nagradza najnowszy polski dorobek w dziedzinie teledysku.
Swoją historię festiwal rozpoczął w 1989 r., w Bydgoszczy. Oficjalna, pierwsza edycja Yach Film Festival odbyła się dwa lata później – w 1991 r. Od tamtej pory impreza organizowana jest nieprzerwanie (początkowy termin: sierpień z czasem został przesunięty na październik), tak więc w 2008 r. Yach Film odbył się po raz siedemnasty.
Pomysłodawczynią imprezy jest Magda Kunicka – Paszkiewicz. Druga ważna postać to Yach Paszkiewicz, nazywany „ojcem polskiego wideoklipu”. Podczas festiwalu pełni on funkcję przewodniczącego jury, wspierającego kolejne pokolenie twórców. Oprócz niego i znanych dziennikarzy muzycznych (jak Hirek Wrona czy Marek Niedźwiecki), podczas dotychczasowych edycji w gronie jurorów zasiedli m.in.: Juliusz Machulski, Allan Starski, Tomasz Bagiński, Marek Wilczyński i Piotr Łazarkiewicz.
Podstawową częścią festiwalu jest konkurs wideoklipów zrealizowanych do polskich piosenek lub utworów muzycznych, podczas ostatniego roku. Konkurs przebiega w dwóch etapach – w pierwszym, jury po obejrzeniu wszystkich zgłoszonych prac, wyłania po sześć nominacji w kategoriach: Grand Prix, Yach za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najciekawsza animacja w teledysku, w kategorii „Inna Energia”, Yach za najlepszy teledysk do muzyki RnB i hip hop, najlepszy teledysk do muzyki pop, najlepszy teledysk do muzyki rockowej oraz dla najlepszego wykonawcy/zespołu. Drugi etap to głosowanie – jury przesyła e-mailem propozycje do nagród Yacha w siedmiu pierwszych kategoriach, zaś nagrody w pozostałych czterech wyłonione zostają przez internautów, czytelników patronackich pism i słuchaczy radiowych. Wideoklipy konkursowe są prezentowane podczas trzech dni festiwalowych.
Fundatorem Grand Prix Yach Film jest Prezydent Gdańska. Wszystkie nagrody wręczane są podczas uroczystej gali. Oprócz wymienionych nagród podczas Festiwalu przyznawane są także dwie inne nagrody: „Mały Jaś” za najlepszy wideoklip dla dzieci oraz „Drewniany Yach” – nagroda organizatorów imprezy.
Oprócz głównych prezentacji festiwalowych, pokazów wideoklipów dla dzieci oraz innych atrakcji związanych z projektem „Mały Jaś”, w ramach festiwalu odbywają się także koncerty i inne imprezy towarzyszące.

Kontakt:
Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Intermedialnej „Bursztynowe Oko”
ul. Miszewskiego 17
80-239 Gdańsk
tel. (0-58) 763 00 44
fax. (0-58) 763 00 43
tel. kom. 0500 108 715 lub 0500 108 713
http://www.yachfilm.pl/


Przegląd Filmów Studenckich - Łodzią po Wiśle
Organizator: Wydział Reżyserii PWSFTviT
Miejsce: Łódź
Termin festiwalu: kwiecień


fot. SFP

Przegląd ma charakter spotkania studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej z warszawską publicznością. Podczas odbywających się w Warszawie dwudniowych prezentacji, widzowie mogą obejrzeć kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, zrealizowanych przez studentów wszystkich wydziałów.
„Łodzią po Wiśle” nawiązuje do przeglądów etiud Łódzkiej Szkoły Filmowej, które organizowane były w Warszawie w latach 70. i 80. Dzięki wsparciu finansowemu firmy ING Nationale-Nederlanden, możliwe było przywrócenie tej tradycji i zainaugurowanie cyklicznej imprezy w kwietniu 2003 r. Wśród zaprezentowanych wówczas etiud, znalazły się również filmy archiwalne, zrealizowane przez najsłynniejszych absolwentów „Filmówki” w latach 50. i 60. – Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego czy Marka Piwowskiego.
Od drugiej edycji przegląd ma charakter konkursu, w którym prace studentów oceniane są przez wybitnych przedstawicieli świata filmu. Wśród dotychczasowych jurorów znaleźli się m.in.: Jan Jakub Kolski, Krzysztof Ptak, Krzysztof Krauze, Sławomir Fabicki. Petr Zelenka, Arthur Reinhart i Xawery Żóławski. Co roku w repertuarze Przeglądu znajdują się filmy reżyserskie – fabularne i dokumentalne, etiudy operatorskie oraz animacje. Filmy prezentowane są w kilku blokach konkursowych i poza konkursowych; odbywają się też pokazy specjalne i prezentacje multimedialne.
Jednym z głównych celów imprezy jest promocja twórczości początkujących filmowców i wyłonienie tych najzdolniejszych. W ramach Przeglądu organizowany jest konkurs na najlepszy scenariusz filmu dyplomowego, drugorocznego i animowanego. Dzięki przyznawanym nagrodom finansowym, zwiększone są budżety na ich produkcję, a gotowe filmy można oglądać podczas kolejnych edycji Przeglądu.
Przegląd, jak zadeklarowali na początku studenci Szkoły Filmowej, stanowi rodzaj ich niezależnej wypowiedzi; jest  próbą ukazania młodego oblicza polskiego filmu.

Kontakt:
Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi
ul. Targowa 61/63
90-323 Łódź
www.filmschool.lodz.pl
Biuro: lpw@filmschool.lodz.pl
http://www.lodziapowisle.pl/

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Warszawą
Organizator: Fundacja „Wspieram”
Miejsce: Warszawa
Termin Festiwalu: listopad

Sputnik nad Warszawą jest młodym festiwalem poświęconym kinematografii rosyjskiej. Prezentuje zarówno najnowsze filmy, jak i te, które weszły już do klasyki rosyjskiego kina. Odbywa się od 2007 r., w warszawskiej „Kinotece”. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Małgorzata Szlagowska.
Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów. Mimo krótkiej historii Festiwalu, jego tradycją stały się już projekcje bajek rosyjskich – przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Spośród innych imprez wyróżnia się on doborem imprez towarzyszących – składają się na nie nie tylko wystawy, koncerty i wykłady z udziałem znawców i twórców kina rosyjskiego, ale np. pokaz mody inspirowanej filmami rosyjskimi czy body painting. W sumie Sputnik nad Warszawą jest festiwalem kultury rosyjskiej, postrzeganej i rozwijającej się także poprzez najnowsze media.
Od 2010 r. festiwal ma liczne edycje lokalne, w sezonie 2011-2012 ponad 20, trwających od listopada do marca.

Kontakt:
Fundacja „Wspieram”
tel.: 022 877 44 52
tel/fax: 022 837 91 44
ul. Ciołka 30
01 - 432 Warszawa
e-mail: ear@ear.com.pl
  http://www.sputnikfestiwal.pl/

Spotkania z Filmem Górskim
Organizator: Stowarzyszenie „Spotkania z Filmem Górskim”
Miejsce: Zakopane
Termin festiwalu: wrzesień

Spotkania z Filmem Górskim, mające charakter festiwalu, odbywają się od 2005 r. w Zakopanem. Film stanowi w nich podstawową wypowiedź artystyczną, jednak – dzięki przyjętemu programowi – jest to także okazja do przyjrzenia się górom z perspektywy innych dziedzin sztuki – fotografii, reportażu, malarstwa czy muzyki.
Nazwa festiwalu, zaproponowana przez Jacka Ziębę Jasińskiego, aktora Teatru im. Witkacego i przewodnika tatrzańskiego, ma oddawać przyjęte od początku założenie – by impreza zachowała nieoficjalny, rodzinny charakter i była corocznym spotkaniem ludzi kochających góry.
Główną częścią Spotkań jest Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego. Podczas czwartej edycji w 2008 r. wzięły w nim udział filmy z trzynastu państw, m.in.: z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Czarnogóry, Serbii, USA, Kanady i Nowej Zelandii. Filmy walczące o Grand Prix, ocenia międzynarodowe jury (z udziałęm m.in. Alessandro Anderloniego, reżysera i pisarza, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Lessing). Przyznawane są także inne nagrody –  m.in.: Nagroda Burmistrza Zakopanego, Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film o największych walorach przyrodniczych oraz nagroda dla najlepszego filmu ukazującego człowieka w ekstremalnych sytuacjach, ufundowana przez Naczelnika TOPR.
Poza konkursem filmowym w ramach Spotkań odbywa się Konkurs Fotografii Górskiej „Przestrzeń życia” i Zawody Wspinaczkowe  Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego. Organizowane są również warsztaty filmu górskiego, fotografii górskiej i reportażu, spotkania z gośćmi Festiwalu, koncerty, wystawy, pokazy slajdów oraz edukacyjny cykl filmów przeznaczonych dla młodzieży.
Organizatorzy Spotkań współpracują z innymi festiwalami filmów górskich. Ich partnerami są m.in.: włoski Lessinia Film Festival i Trento Film Festival, najstarszy i jeden z największych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych.  
Spotkania mogą pochwalić się oryginalnym logo, którego autorem jest Krzysztof Kokoryn. Przyjacielem imprezy jest także artysta Marcin Rząsa, który projektuje statuetki festiwalowe. 

Kontakt:
Biuro Organizacyjne
Spotkań z Filmem Górskim
Aleje 3 Maja 6a/4
34-500 Zakopane
e-mail: biuro@spotkania.zakopane.pl
http://www.spotkania.zakopane.pl

Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Organizator: Annapurna
Miejsce: Warszawa
Termin: grudzień

Przegląd prezentuje filmy związane tematycznie z górami. Organizowany jest w Warszawie, jako impreza zaprzyjaźniona z najbardziej znanym tego typu festiwalem – Przeglądem Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.
Impreza od początku miała stanowić warszawską edycję przeglądu w Lądku. Po raz pierwszy odbyła się w 2003 r., jako „Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju – edycja warszawska”. Ze względu jednak na niezbyt duże zaangażowanie mediów w reklamowanie imprezy z innego miasta, rok później organizator przyjął nową nazwę i w 2004 r., w kinie Luna odbyła się jako I Warszawski Przegląd Filmów Górskich.
Korzystając z wieloletniego doświadczenia innych tego typu imprez (głównie Przeglądu w Lądku), organizator warszawskiego Przeglądu – konkretnie Roman Gołędowski – stopniowo opracował formułę, a poprzez dobór programu, miejsca i gości, nadał imprezie własny charakter. Oprócz filmów przygotowanych jako repertuar Przeglądu, zaproponował widzom m.in. filmy udostępnione przez inne festiwale filmów górskich – festiwal w Banff, Krakowski Festiwal Górski, Przegląd w Lądku Zdroju, a także festiwal w Kendal. Stałe miejsce w programie zajęły spotkania z zapraszanymi gośćmi – znanymi alpinistami i himalaistami, podróżnikami, autorami filmów i książek o tematyce górskiej. Wśród nich znaleźli się m.in.: Zbigniew Piotrowicz, Jerzy Surdel, Adam Pustelnik, Marek Kamiński, Geoff Browne, John Porter, Krzysztof Wielicki, David Kaszlikowski, Eliza Kubarska, Anna Czerwińska, a także wdowa po Andrzeju Zawadzie, Anna Milewska.
Od 2006 r. przegląd składa się z dwóch części: prologu, odbywającego się zazwyczaj w listopadzie i głównej imprezy, w grudniu. Podczas trzeciej edycji, która odbyła się nietypowo w marcu 2008 r., impreza miała wyjątkowo rozbudowaną formę. Wśród 50 filmów z kraju i z zagranicy, znalazły się filmy alpinistyczne, filmy o sportach ekstremalnych, narciarstwie wysokogórskim, kajakarstwie, ale także obrazy o charakterze etnograficznym, ekologicznym i historycznym. Wydarzeniem czwartej edycji, zorganizowanej we współpracy z warszawską „Kinoteką”, była natomiast kinowa premiera produkcji „Himalaje Polskie” – przedstawiającej historię polskiego himalaizmu.
Impreza wciąż się rozwija; jak szacuje organizator, ostatnia edycja zebrała w sumie pięciotysięczną widownię. Jej powodzenie zaowocowało zaprezentowaniem programu warszawskiego Przeglądu (z niewielkimi zmianami) w Katowicach i Toruniu. W planach jest nadanie Przeglądowi charakteru festiwalu – z konkursem i większą liczbą gości z zagranicy.

Kontakt:
tel. (0-22) 641 22 49
e-mail: przegląd@turnia.pl
goledowski@poczta.onet.pl
  http://www.przeglad.turnia.pl/

  13 września 2011 12:49
Scroll