Baza / Produkcja
Baza / Produkcja
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF. Telewizje nie boją się ryzyka i poszukują odważnych projektów
W ramach Gdynia Industry, odbywającego się podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przedstawiciele telewizji TVN i Polsatu opowiadali o nowych możliwościach współpracy dla polskich producentów, reżyserów i scenarzystów.

Stacje telewizyjne otwierają się na współpracę ze środowiskiem producentów, reżyserów, operatorów i scenarzystów, o czym przekonywały przedstawicielki telewizji TVN – Anna Waśniewska-Gill - szefowa zespołu ds. filmów fabularnych, producentka, Dorota Kośmicka-Gacke - producentka i Katarzyna Sliwińska-Kłosowicz - showrunnerka, odpowiedzialna za nowe formy fabularne oraz Agnieszka Odorowicz - szefowa Cyfrowej Strefy Twórców Grupy Polsat. Debatę poprowadziła Anna Wróblewska, rzecznik prasowa 43. FPPF w Gdyni. Wśród publiczności znaleźli się m.in. Edward Miszczak - dyrektor programowy TVN, Tadeusz Lampka – producent, Agnieszka Kruk - scenarzystka i edukatorka.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Telewizje w wymiarze ich własnych produkcji, jak i filmów pełnometrażowych oraz seriali wprowadzają nową jakość w przemyśle filmowym. Szukają nowych dróg dotarcia do wymagającego widza swobodnie odnajdującego się w cyfrowym świecie oraz przełamują schematy myślenia o stereotypowych produkcjach telewizyjnych. Uczestniczki debaty przedstawiały projekty, w które stacje są obecnie zaangażowane oraz opowiedziały, jakich projektów szukają.

Anna Waśniewska-Gill z TVN czeka na dobre scenariusze, szczególnie filmów rozrywkowych. - Chcemy, aby to była rozrywka na wysokim poziomie. Myślimy o komediach romantycznych oraz kinie gatunkowym – mówiła.

- Współpracujemy ze Studiem Munka, ponieważ dzięki nim odkrywamy nowe talenty polskiego kina. Katarzyna Sliwińska-Kłosowicz zwróciła uwagę na jakość produkcji seriali telewizyjnych. Rozmachem realizacyjnym są już zbliżone do produkcji filmów fabularnych. Z kolei Dorota Kośmicka-Gacke podkreśliła znaczenie „szycia na miarę”, czyli dostosowania serialu lub filmu do odpowiedniej widowni. - Obecnie liczą się dla nas projekty inne, odważne, ale bliskie naszej publiczności – komentowała Kośmicka-Gacke. Mamy w planach komedię romantyczną, czarną komedię i film dla młodzieży. W listopadzie TVN wprowadza do kin "Miłość jest wszystkim" Michała Kwiecińskiego. TVN jest również koproducentem projektu o Broad Peak Leszka Dawida oraz nowego filmu Jana Komasy.

Przedstawicieli TVN zdradziły pierwsze informacje dotyczące nowego projekt stacji. To platforma TVN Talents, która ruszy na początku 2019 roku i jej zadaniem będzie pozyskiwanie ciekawych projektów. Podobny mechanizm prowadzony jest już od dwóch lat przez Grupę Polsat. Do Cyfrowej Strefy Twórców wpłynęło przez ten czas około 2500 pomysłów lub scenariuszy filmów. Projekt realizuje produkcję, koprodukcję i dystrybucję filmów kinowych, takich jak "Najlepszy" czy "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Agnieszka Odorowicz przyznała, że jest otwarta na bardzo różnorodne pomysły. Zaapelowała do twórców filmowych, aby wysyłając zarys wiedzieli dlaczego chcą opowiedzieć wybraną historię oraz do jakiej widowni się zwracają.- Największy problem odnosi się do granic gatunku. Twórca powinien wiedzieć czy pisze film sensacyjny czy kryminał. Ta świadomość często przychodzi zbyt późno – komentowała Odorowicz. Obecnie Polsat przygotowuje film "Najmro", czyli historię najsłynniejszego złodzieja PRL-u. Będzie to propozycja zrealizowana w konwencji pop-artowej. W październiku wprowadza "Serce nie sługa" Filipa Zylbera. W następnym roku rozpoczyna produkcję filmu "Kolorowe łzy" Karoliny Bielawskiej.

Uczestniczki dyskusji zwróciły uwagę na przełom w środowisku filmowym. Dotyczy on głównie młodego pokolenia i partnerskiej współpracy przy tworzeniu scenariuszy. Warunkiem udanej kooperacji jest przecież wspólna praca nad tekstem. Obecnie reżyserzy i scenarzyści są w stanie zrezygnować z własnej wizji autorskiej dla dobra projektu. Nie chodzi o walory artystyczne, bo one są niezwykle istotne, ale myślenie o gatunku filmowym i odbiorcy, do którego finalnie trafia film.

 

Dyskusja „Nowe możliwości współpracy dla polskich producentów, reżyserów i scenarzystów. Prezentacje TVN i Polsat” odbyła się 20 września 2018 roku podczas 43. FPFF w Gdyni. Festiwal potrwa do 23 września.

Marcin Radomski/Gdynia / SFP  20 września 2018 20:53
Scroll