Baza / Produkcja
Baza / Produkcja
Podstawy developmentu filmowego - część I
1. DEFINICJA Development - to słowo pochodzenia angielskiego, które oznacza rozwój, rozwinięcie – ale i zabudowę, rozbudowę, itp. Określenie „development” według Wikipedii ma więcej znaczeń i może występować w ponad 60 dziedzinach – od budownictwa (stąd także polskie określenie dewelopera jako użytkownika gruntu i budowniczego, wraz z określeniami pochodnymi jak np. „stan dewoperski mieszkania”) po naukę i technikę (od biologii po farmakologię), nauki społeczne, programy międzynarodowe i regionalne oraz biznes.
W słownikach terminologii filmowej spotyka się różne warianty znaczeniowe tego słowa, dotyczące przede wszystkim stanu przygotowań finansowo-organizacyjnych produkcji filmowej; np. development rozumiany jako wstępna umowa producenta z reżyserem, umowa na przygotowanie produkcji, koszty prac wstępnych, rozwój projektu, rozwój postaci w scenariuszu, itp.  Ale także – co rodzi nieporozumienia – w starszych leksykonach „development” oznacza proces obróbki taśmy, a w szczególności wywoływanie negatywu (stąd  terminy „developing bath” – kąpiel wywołująca, „developing machine” – wywoływarka, „developing tray” – kuweta, i inne).  Dla potrzeb niniejszego opracowania stosujemy znaczenie podstawowe i powszechnie rozumiane jako „rozwój”.


fot. SFP

Pisownię tego słowa będziemy stosować tu z literką „v”, przyjmując zasadę że dopóki nie zostanie spopularyzowana ewentualna wersja oboczna która trafi do słowników (jak się stało w wypadku video/wideo) jest to jedyna wersja poprawna. Dodatkowym argumentem jest postępująca międzynarodowa konwergencja fachowych określeń branży kinematografii i telewizji, sprzyjająca m.in. koprodukcjom, zwłaszcza że taką właśnie wersję pisowni spopularyzował Polski Instytut Sztuki Filmowej w swoich dokumentach i opisach programów operacyjnych (www.pisf.pl).  Ustawa o kinematografii i inne akty prawne o developmencie nie wspominają, poza regulaminami dotacyjnymi PISF. Tamże podjęto próbę definicji m.in. priorytetu pn. „Rozwój projektu – development”.  Jest to więc „dofinansowanie prac wstępnych prowadzących do wyprodukowania filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego (przygotowanie i pisanie scenariusza, poprawki scenariuszowe, tzw. script doctoring, przygotowanie scenopisu obrazkowego, tzw. storyboard, przygotowanieprojektów plastycznych, produkcja pilota, produkcja zwiastuna, tzw. trailera, wykonanie próbnych zdjęć, poszukiwanie inwestorów  i/lub koproducentów, przygotowywanie planów finansowych, dokumentacji scenograficznej, itp.”  Tę szeroką definicję można jeszcze uzupełniać i rozszerzać o inne prace towarzyszące. Ogólnie najkrótszą definicją „development” będzie więc „rozwój projektu filmowego”.

To stosunkowo nowe określenie w branży spowodowało m.in. ewolucję opisu procesu organizacji produkcji filmu.

Ciąg dalszy - w kolejny piątek w dziale Film Prof i Salonie Filmowym


Michał J. Zabłocki / portalfilmowy.pl  2 marca 2012 08:15
Scroll