Baza / Produkcja
Baza / Produkcja
Dolnośląski Konkurs Filmowy
W 2008 ogłoszony został Pierwszy Dolnośląski Konkurs Filmowy, którego organizacją zajęła się Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego "Odra-Film".
Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego "Odra-Film"
53-125 Wrocław, al. Kasztanowa 3a/5
Rafał Bubnicki
tel. 48 71 793 79 72 sekretariat@odra-film.wroc.pl
www.odra-film.wroc.pl



Pierwszymi filmami, jakie dofinansowały samorządy Wrocławia i Dolnego Śląska, były „Droga do raju” i „Mała Moskwa”. W 2008 ogłoszony został Pierwszy Dolnośląski Konkurs Filmowy, którego organizacją zajęła się Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego "Odra-Film". W 2008 i 2009 roku w puli konkursu były 2 miliony złotych, w tym roku przeznaczono na ten cel 1, 6 miliona.



DOLNY ŚLĄSK. "Wygrany", prod. Saco Films, fot. Odra-Film.

Jak otrzymać dofinansowanie?
W Dolnośląskim Konkursie filmowym mogą startować filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia koprodukcyjnego jest realizacja filmu w województwie dolnośląskim lub zaangażowanie do realizacji projektu osób i przedsiębiorców z Dolnego Śląska. Dofinansowanie przyznane w konkursie może pokryć maksymalnie 50% kosztów produkcji filmu, a co najmniej 10% budżetu musi pochodzić ze źródeł innych, niż środki pozyskane z  sektora finansów publicznych. Jeśli budżet projektu przekroczy 500 tysięcy złotych, to niezależnie od wysokości uzyskanego w konkursie dofinansowania, 50% kosztów realizacji filmu musi być wydane na terenie Dolnego Śląska. W przypadku wyższego budżetu, kwota wydatkowana w regionie powinna stanowić minimum 200% otrzymanego dofinansowania. Odra-Film będzie koproducentem filmów nagrodzonych w konkursie.

Oceny zgłoszonych projektów dokonują eksperci wybrani losowo. Dla filmów fabularnych jest ich trzech, w przypadku filmów dokumentalnych i animowanych – dwóch. Kryteria oceny to: powiązanie produkcji z województwem dolnośląskim, walory artystyczne, poznawcze i etyczne, w tym precyzja konstrukcji dramaturgicznej, głębia psychologiczna postaci, jakość dialogów, oryginalność tematu i wzbogacenie europejskiej różnorodności kulturalnej. Istotny jest także dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji oraz warunki ekonomiczno-finansowe projektu, spodziewany efekt ekonomiczny jego realizacji oraz wysokość kwoty wydatkowanej na terenie województwa dolnośląskiego.

Zrealizowane projekty: Afonia i pszczoły, Nie opuszczaj mnie, Przebudzenie, Wygrany, Operacja Dunaj, Nasza klasa, Poeta emeritus, Sala samobójców, Maraton tańca, Szklane domy, 80 milionów, Kamfora, Daas, Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka, Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim, Gdzie się podziało 80 milionów?

/ bazafilmowa.pl  25 października 2011 22:57
Scroll