Baza / Produkcja
Baza / Produkcja
Radom zaprasza: kręćcie u nas
Władze Radomia pragną zainteresować filmowców możliwością realizacji zdjęć na terenie miasta i w jego okolicach. List intencyjny w tej sprawie podpisali włodarze miasta, filmowcy i menedżerowie kultury.

"Radom to drugie co do wielkości miasto na Mazowszu. Piękna, historyczna architektura zachowała się w nim w czystej postaci. Można znaleźć tu XIX-wieczną zabudowę ulic, nieskażoną powojennymi zmianami, piękne kościoły, reprezentujące różne style architektoniczne, ciekawe perspektywy urbanistyczne, tereny zielone, akweny, rezerwaty przyrody w bezpośrednim otoczeniu miasta.  Radom położony jest zaledwie 100 km od Warszawy, naturalnego klastra filmowej kreatywności, i świetnie skomunikowany jest ze stolicą. Wyposażony w infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, ma wszelkie warunki, by stać się popularnym miejscem realizacji zdjęć filmowych”, czytamy w liście, który podczas zakończonego 22 czerwca 2013 roku festiwalu Kameralne Lato podpisali: Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan, Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Ewa Borguńska, Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus, a także przedstawiciele organizatorów festiwalu - Anna Mucha, Przewodnicząca Rady Fundatorów założonego w Radomiu Instytutu "Kosmopolis"  i Michał Konca, prezes Stowarzyszenia "Filmforum".


Rynek Radomia z lotu ptaka, fot. Marian Strudzińki

Promocja zdjęciowych walorów Radomia jest wspólną inicjatywą festiwalu Kameralne Lato, Mazovia Warsaw Film Commission działającą przy w strukturach Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i Urzędu Miasta Radomia. Od kilku miesięcy organizatorzy festiwalu i MWFC, a także internauci, czytelnicy portalu www.cozadzien.pl, zbierają zdjęcia dokumentujące zaskakująco atrakcyjny potencjał filmowy miasta, które jako jedno z nielicznych w kraju, może poszczycić się czystymi architektonicznie obszernymi fragmentami miejskiej zabudowy.

– Nieodkryty potencjał Radomia jest zadziwiający. To miasto ma naprawdę wiele walorów. Od 2007 roku KIPA stara się zdecentralizować produkcję filmową. Dzięki temu na twórcy mogą realizować filmy także  w swoich rodzinnych miastach. Będziemy przedstawiać Radom producentom nie tylko w kraju, ale i na świecie – mówi Ewa Borguńska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Włodzimierz Niderhaus, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych u Fabularnych w Warszawie, podkreśla zaangażowanie miasta w realizację filmu „W ukryciuJana Kidawy-Błońskiego, który powstawał w Radomiu.

Zdjęcia zebrane przez inicjatorów akcji i Radomian, dokumentujące potencjalne lokacje filmowe miasta, zostaną przekazane Mazovia Warsaw Film Commission, która włączy je do katalogu mazowieckich lokacji i będzie informować filmowców o warunkach pracy w okręgu radomskim.

RP  8 lipca 2013 10:14
Scroll