Baza / Produkcja
Baza / Produkcja
Film telewizyjny, teatr telewizji, serial, telenowela: filmowa twórczość telewizyjna dzisiaj cz. III
Telewizyjny film fabularny, teatr telewizji Produkcja telewizyjnego filmu fabularnego podporządkowana jest technicznym i stylistycznym wymogom srebrnego ekranu. Oprócz popularnych dla kinowych produkcji taśm filmowych, wykorzystuje się także nośniki cyfrowe. Bywa, że gdy autorem filmu telewizyjnego jest ceniony reżyser, obraz ten ma później swoją premierę kinową. W Polsce filmy telewizyjne kręcili między innymi Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Gruza i Krzysztof Kieślowski.
Film telewizyjny to przede wszystkim doskonała szansa debiutu reżyserskiego. W 2000 r. w telewizji publicznej powstał specjalny cykl filmów telewizyjnych „Pokolenie 2000”. Inicjatywę wsparła telewizyjna „dwójka”, a emisja wybranych filmów miała ułatwić młodym i ambitnym twórcom zaistnienie. Jako pierwszy w cyklu pojawił się film „Inferno” (2001 r.) Macieja Pieprzycy. Obraz jest opartym na faktach zapisem zdarzeń poprzedzających morderstwo licealistki na szkolnej dyskotece. W ramach cyklu swoje filmy pokazali także Artur Urbański – „Bellissima” (2001 r.), Marek Lechki – „Moje miasto” (2002 r.), Iwona Siekierczyńska – „Moje pieczone kurczaki” (2002 r.). Swoistym manifestem pokoleniowym był także kameralny dramat Łukasza Barczyka „Patrzę na ciebie, Marysiu” (2000 r.) jeden z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. Dość powiedzieć, że w 2000 r. główną nagrodę Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył 60-minutowy „Żółty szalik” Janusza Morgensterna – film wg scenariusza Jerzego Pilcha, wyemitowany z telewizyjnej serii „Święta polskie”.


Janusz Gajos w "Żółtym szaliku" Janusza Morgensterna, fot. 100latpolskiegofilmu.pl

Scena Teatru Telewizji to ewenement w skali światowej. Spektakle teatralne emitowane są w telewizji publicznej od ponad 50 lat. Pierwszy program polskiej telewizyjny rozpoczął działalność w październiku 1952, a już dwa miesiące później zaprezentowano pierwszy spektakl przeniesiony z Teatru Dramatycznego.
Repertuar Teatru Telewizji jest bardzo zróżnicowany: mieści się w nim całe spektrum gatunku (dramat, komedia, sztuki obyczajowe, spektakle fabularno-dokumentalne), od klasyki po współczesność. W programie niezależne miejsca zajmują „Scena Faktu” – poświęcona „białym plamom” na kartach historii, „lokomotywa” całego bloku programowego oraz „Scena Świata” – prezentująca światowe interpretacje sztuk teatralnych.
Od kilku lat mówi się o swoistym kryzysie w telewizyjnym teatrze. W porównaniu z sytuacją w czasach świetności telewizji – kiedy nie musiała konkurować ze stacjami komercyjnymi – ilość produkcji gwałtownie spadła. W 2010 roku w Teatrze Telewizji wyemitowano 31 przedstawień, w tym 8 premierowych. Telewidzowie chętnie i tłumnie zasiadali przy tytułach „Prymas w Komańczy” w reżyserii Pawła Woldana, „Namiętna kobieta” Kay Meller w reżyserii Macieja Englerta, „Patrzyłem na Zachód w stronę Polski” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego i „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Ewy Bonackiej.
Środki na produkcję inwestowane są w bardziej dochodową rozrywkę. By ustąpić im miejsca antenowego w bardziej atrakcyjnym paśmie, godzina poniedziałkowej emisji cyklu została przesunięta na późne godziny. Dziś nowi telewizyjni włodarze zarzekają się, iż wraz z jesienną ramówką Teatr Telewizji powróci na swoje miejsce. Czas pokaże.
Gabriela Urbańska  15 września 2011 19:08
Scroll